Biley Taşıyız..’’’’’’
’Sevgili dostlarım insan bir garip canlı, insan bir bilinmez, aslında koşullarını belirleyemediğ i zaman başkası için yaşar.Aslında hayatının çok büyük bir bölümüne etkisi olamıyor şimdilik.
Genel geçer doğruların, genel geçer yanlışların alışkanlıkların,kulağına üflenen yalanlar , töreler dürtüler, güçlüler zayıflar saygınlar, garipler yetimler içinde bütünün bir parçası şimdilik.
Doğduğu yerde doyamayanlar, kovulanlar, çekip gidenler sürgüne sürülenler, taa kendisi İNSANLIĞIN.
İşini bilenler sözü sohbeti dinlenenler, birbirini övenler, arkadan dolananlar ,damdan düşeni topalı körü, evlerinde tandır olmayanlar, ocaksızlar bucaksızlar, sığıntılar yılanlar, sırtlanlar ,ağacı ,kuşu börtü böceği bir bütün halide İNSANLIĞIN,
İnsan bütün bunların dışında rüzgarı havası, yazı kışı, dağlarıyla ovalarıyla ,türküleri horonları ,halayları eşekleri ve atlarıyla etkileşim içindedir.
Amcanızın bileği, babanızın yüreği, kar hanemizdedir. Yokluklar yoksulluklar, boyunuzun kısalığı, abinizin sıskalığı,zarar hanemizdedir. Yağmur yağmaz ,güneş açmazsa köyünüzde sebep yoksullardır.
Yoksulların yüzündendir kasabaya uzaklığı köyün, tarlada ekin bitmez bostanda patates olmazsa, kısır kalırsa kadın yoksulların yüzündendir, sebep sorumlu bellidir.Yoksul bırakılır sadaka verilir.
Her söylediği doğru sayılan, her fıkrasına kahkaha atılan, yaranmaya çalışılan ,ağası beyi koşulsuz boyun eğenlerin düzenin karanlı k yüzü kısacası ezen ezilen bu cehennem, bu cennet bir bütün halinde ta kendisi İNSANLIĞIN şimdilik.
İnsan bir bilinmezlik içinde,BİR KARANLIK içinde ,iner diplere, kemirir toprağı kayaları ,keser yol eyler karları eritir,ısınsın diye enseler ,aslında ne yaşanıyorsa bütün acıların sınıf farklılıkların sebebi ta kendisidir, kabahati kabarıktır hemde bütün yaratılmış,bütün yaratıkların içinde dosyası en kabarık İNSANLIK şimdilik sabıkaldır, suçludur.
Kendi kirletir dünyayı, bir adımda avuçlarken yıldızı ayı,kıl papuçtadır diğer ayağı.
Durdurmassa bu bozuk düzeni, ağacın kuşun yeryüzünün gökyüzünün başındaki beladır.
Olan uyanana olmuştur o vurulmuştur,o vatansız kalmıştır, aklı olanın aklı çıkar,aklı olanın aklı gider, biliyor musunuz dostlarım,insan en güçlü yerinden yaralanır, en zayıf yeridir yeşerdiği yerden kurur.
Halbuki ne güzeldir aynı kaygılarla,aynı yürek ferahlığında aynı sevinci yaşayarak yaşamak.
Sevgili dostlar ne yazık ki şimdilik bütün halindeyiz kesilmek üzere, kesmek üzere birer biley taşıyız..
Yeni bir makalede benim köşemde görüşmek umuduyla hoşçakalın,dostça kalın…
Adnan YEŞİLTAŞ
Nisan 2013 İstanbulAdnan Yeşiltaş Köşe Yazarı

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir