adnan yeşiltaş emlak başkanları CNR Expo Fuar Merkezi’nde düzenlenen Emlak 2013 fuarı, yerli ve yabancı yatırımcılardan büyük ilgi gördü. Son yıllarda büyük bir sıçrama gösteren emlak sektörü fuarda biraraya geldi 

Türkiye’de yıllardır düzenlenmeyen emlak fuarları bu yıl yeniden kapılarını açtı. CNR Expo Fuar Merkezi’nde, CNR Holding kuruluşu Sine Fuarcılık tarafından düzenlenen Emlak 2013 fuarı, son yıllarda büyük bir sıçrama gösteren emlak ve gayrimenkul sektöründeki fuar ihtiyacını bir kez daha net bir şekilde gözler önüne serdi.

SUUDİ PRENSİ BİLE GELDİ!

5-8 Aralık tarihleri arasında düzenlenen fuara Türkiye’nin en büyük inşaat firmaları, en yeni ve en görkemli projeleriyle katıldı. Özellikle Ortadoğulu yatırımcıların büyük ilgi gösterdiği fuara, Suudi orijinli Daleel Group’un yaklaşık 600 katılımcıyı getirmesi dikkat çekti. Fuarın son günü olan 8 Aralık’ta Suudi Arabistan Kralı Abdullah bin Abdülaziz el- Suud’un yeğeni prens Ahmad Bandar Al- Sider’in de fuarı ziyaret etmesi, Türkiye’deki gayrimenkul sektörünün özellikle Ortadoğu ülkeleri nezdinde olan itibar ve ilgiyi de gözler önüne serdi.

TANITIMA AĞIRLIK VERİLSİN

Öte yandan fuara katılan firmaların üst düzey yetkilileri, yıllardır eksikliği hissedilen bu gibi fuarların artık sık sık ve uluslararası çapta yapılması gerektiğini dile getirdi. Ağaoğlu Şirketler Grubu Yönetim Kurulu Başkanı Ali Ağaoğlu, “Bu tip fuarlar tanıtım için çok önemli ama süreklilik arz etmesi lazım. İlk gün olmasına rağmen çok yoğun bir ilgi var, demek ki bu fuarın tanıtımını dışarıda daha iyi yapsaydık ilgi çok daha büyük olacaktı” diye konuştu.

“CİTYSCAPE GİBİ OLMALI”

Vadi İstanbul İcra Kurulu Üyesi Alpay Çepni ve Gökhan Çetinsaya ise bu gibi fuarların yabancı menşeli gayrimenkul firmalarının stantlarının çoğalmasıyla gerçekten uluslararası bir formata sahip olacağına dikkat çekerek, “Bu tip fuarları aslında tek bir firma değil, sektörün bütün sivil toplum kuruluşları organize etmeli. Cityscape gibi MIPIM gibi fuarların da artık Türkiye’de gerçekleştirilmesi lazım. Ne zaman ki yabancı menşeli firmaların projelerini ve maketlerini de buralarda görürüz, o zaman bu fuarın uluslararası bir fuar olduğunu zikredip ona göre pozisyon alabiliriz” ifadelerini kullandı.

SANATÇILAR FUARDA

Emlak 2013 fuarı magazin dünyasından da ilgi gördü. Ünlü sanatçılar Hande Yener, Kutsi, Alişan, Berksan ve besteci Altan Çetin, fuarda bulunan Anka Yapı standını ziyaret ederek proje hakkında bilgi aldı ve daire satın almak için ön anlaşma yaptı.

20 bine yakın ziyaretçiyi ağırladı

EMLAK 2013 fuarı, Suudi Arabistan başta olmak üzere çok sayıda Ortadoğu, Körfez ve AB ülkelerinden gelen yatırımcıları ağırladı. Fuarı 4 bin 513’ü yurtdışından olmak üzere toplamda 19 bin 325 profesyonel ziyaret etti. Çevre ve Şehircilik Bakanlığı, TOKİ, Emlak Konut GYO ile Tapu ve Kadastro Genel Müdürlüğü desteğinde gerçekleştirilen fuara, Suudi Arabistanlı yatırımcılar, ceplerine 500 milyon dolar koyarak geldiler. Firmalar önümüzdeki yıl bu paranın üç katı ile fuara alım için geleceklerini söylediler.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir