Torba yasa kanun teklifi meclisten geçti. Kabul edilen teklife göre kiralara yapılacak zam oranları ÜFE üzerinden değil TÜFE üzerinden hesaplanacak.

Hazine ve Maliye Bakanlığı Yeni Ekonomi Programında; kira artışları için ÜFE (Üretici Fiyat Endeksi) yerine TÜFE’nin  (Tüketici Fiyat Endeksi) baz alınmasında karar kılmıştı. Bakanlık, bu karara gerekçe olarak ise döviz kurlarındaki değişiklik ve üretici fiyatlarının yükselmesini belirtmişti.

YÜZDE 27 DEĞİL, YÜZDE 16 ZAM
Kira zammında yapılan bu değişiklikle, ev sahipleri 2019 yılı için kiracılarına ÜFE’den zam yapsaydı en fazla yüzde 27 zam yapacaktı. TÜFE’den ise en fazla yüzde 16 zam yapabilecekti.

KANUN TEKLİFİ TBMM’DEN GEÇTİ
Ekonomi alanında düzenlemeler içeren Vergi Kanunları ile Bazı Kanun ve KHK’lerde Değişiklik Yapılmasına Dair Kanun Teklifi, TBMM Genel Kurulu’nda kabul edilerek yasalaştı.

Bu teklifin içinde; “Tarafların yenilenen kira dönemlerinde uygulanacak kira bedeline ilişkin anlaşmaları, bir önceki kira yılında TÜFE’deki 12 aylık ortalamalara göre değişim oranını geçmemek koşuluyla geçerli olacak.” ifadesi de yer alıyor.


Bir önceki yılın (2018) 12 aylık TÜFE oranlarının ortalaması dikkate alındığında, yüzde 16 oranı karşımıza çıkıyor. 12 aylık ÜFE ortalaması dikkate alınsaydı, bu oran yüzde 27 olacaktı.

Bir başka deyişle; yapılan değişiklik sonrasında bin lira olan bir kira ücreti 2019 yılında en fazla 270 lira değil, 160 lira zamlanacak.

Tolga Kaya

Emlak Müşaviri

 

DİKKAT EN FAZLA KİRA ARTIŞI YÜZDE 16 OLACAK” hakkında 2 yorum

  1. Seyfettin Şenel dedi ki:

    Bilgi ve makale için teşekkür ederim.Yeni yapılan düzenleme TBK 344. Maddesi ile sınırlıdır TBK 344 1 Fıkra Tarafların yenilenen kira dönemlerinde uygulanacak kira bedeline ilişkin anlaşmaları, bir önceki kira yılında tüketici fiyat endeksindeki on iki aylık ortalamalara göre değişim oranını geçmemek koşuluyla geçerlidir olarak değişmiş oldu. Fakat ortada 10.09.2014 tarihli 6353 sayılı Bazı Kanun ve Kanun Hükmünde Kararnamelerde Değişiklik Yapılmasına Dair Kanunun geçici 2. Maddesi hala geçerlidir. Bu maddeye göre tacir olarak sayılan kişiler ile özel hukuk ve kamu hukuku tüzel kişileri olduğu işyeri kiralarında 344. Maddenin 01/07/2020’ye kadar uygulanamayacağı hükmü var. Yani tacir kiracılı işyerlerindeki artış oranında sözleşme serbestisi geçerli ve kontratta yazılı artış oranı ne ise o yapılabilecek. Özellikle işyeri kira kontratlarında bu duruma dikkat edilmeli.

    • Elif Türkmen dedi ki:

      Bahsettiğiniz erteleme hükmüne de 7161 sayılı Kanunun 59.maddesi ile ,derhal uygulanması gerektiğine ilişkin ikinci bir fıkra eklendi. Zira amaç daha hakkaniyetli olanın uygulanması.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir