Emlak Müşavirleri Kahvaltılı Dayanışma Toplantıları Kasım 2013

Sevgili dostlarım uzun bir aradan sonra  yeniden merhaba,

Üç yılı aşkın bir zamandır Marmara Emlak Müşavirleri derneği (MAREMDER) bünyesinde  yaptığımız kahvaltılı dayanışma toplantılarımıza devam ederken izin verirseniz şimdiye kadar yaşadığımız  güzel şeyleri  paylaşmayı düşünüyorum.yeşiltaş adnan başkan

Sevgili dostlarım, bireysel yaşamın öne çıktığı bazı birlikteliklerin ortadan kalktığı günümüzde şehirler kalabalıklaştıkça yalnızlıkların çoğaldığı insanların cep telefonuna, televizyonuna çocuğundan eşinden ana ve babasından daha fazla vakit ayırdığı bir ortamdayız maalesef.

Yalnızlık mutsuzluk demektir,  yalnızlık hastalık demektir,  yalnızlık bencillik denmektir,  yalnızlık kısırlık demektir. Bu olumsuzlukların yanı sıra emlak camiasında bunları yüze çarpabilirsiniz. Sevgili dostlarım bir düşünün vergi veriyorsunuz, kira, telefon, internet,  elektrik, su onlarca kalem gider varken tapu dairelerinde, belediye başkanlıklarında sıfatınız yok bilgi edinme hakkından mahrum bir işi yapan bireyleriz.

Çokuluslu firmalar kendi içlerinde iletişim dayanışma içinde şirketleşip sorunlarını minimuma indirirken,  tanımını Marmara Emlak Müşavirleri Derneği’nin yaptığı biz yerel emlakçılar yapayalnız kaderine terk edilmişken marketler karşısında yok olmak üzere bakkal esnafı misali çaresizce sonumuzu bekliyoruz.

Çok büyük paralarla ilan sitelerinde kendi yarattığımız pazarda satılıyoruz buna bir dur diyecek yaptırım gücü olmayan çırpındıkça batan konumda da olan yüzlerce binlerce yerel emlakçı meslektaşımızın beklediği emlak müşavirliği yasa tasarısı yılan hikayesine dönmüş durumdayken Marmara Emlak Müşavirlerinin başlattığı ‘’Kanunumu İstiyorum’’ kampanyasıyla emlak müşavirleri yasa tasarı taslağını Türkiye Büyük Millet Meclisi’nde komisyona getirmeyi başarmıştır.

Türk Kızılay’ı ile ortaklaşa her sene kan bağışı kampanyası yaparak çok önemli bir sosyal sorumluluk projesi için var gücü ile çalışarak önemli derecede başarılı olmuş, Türk Kızılay’ı İstiklal şubesinden başarı belgesi almıştır.

Düşünce atölyeleri adı altında çeşitli bölgelerde toplantılar yaparak kardeş dernekler, kardeş ofisler projeleri geliştirmiş, her bölgede bilgi sahibi, pazarlama imkanı sağlamış birlik beraberlik içinde yalnızlığını gidermiş, birlikte hareket etmenin önemini her geçen gün daha iyi anlamıştır. Mesleğimiz ve meslektaşlarımızın yararına,  çok önemli işler yapan MAREMDER gönüllerde taht kurmayı başarmıştır.

Kahvaltılı dayanışma toplantılarımız üzerinde en çok yoğunlaştığımız beklentimizin en çok olduğu projemizdir. Hiçbir sebep yokken aynı cadde üzerinde olup selamlaşmayan  meslektaşlarımız birlikte iş yapar hale gelmiş sevgi saygı içinde her gün biraz daha yakınlaşmıştır.

Marmara Emlak Müşavirleri Derneği ‘’MAREMDER  Türkiyede birçok ilkleri yapmayı başarmış yukarıda saydığımız bütün bu olumsuzlukların içinde her hafta salı günü saat dokuzda  bir yerel emlak markasında toplanmış birlikte ekmek su paylaşmış, misafir olmuş, misafir gitmiştir.

Çok sağlam dostluklara vesile olmuş zorlaşan piyasa koşullarında birlikte zorlukların üstesinden gelmeyi başarmıştır.  Başarmak için çaba harcayan tüm MAREMDER üyelerine, tüm meslektaşlarıma ayrıca Marmara Emlak Müşavirleri yönetim kuruluna huzurlarınızda teşekkür ediyor saygılarımı sunuyorum.

 Buradan sevgili dostlarıma bir şeyi hatırlatmak isterim.  Sevgili dostlarım, sevgili meslektaşlarım  bu öngörümü  otuz yıldır aynı adreste emlakçılık yapan uzun yıllar kamuda bilirkişilik tecrübemle  yapıyorum.  Bakınız günümüzde artık Türkiye’nin her bölgesinde emlaktan fazla emlakçı var arz ve talep arasındaki oransızlık ürkütücü boyutlardadır. Önümüzdeki yıllarda tek başına bir ofisin ayakta kalması imkansızdır.

Ne yapmalı,  mutlaka ve mutlaka mesleğimizin sorunlarını bilmeli ve birlikte çareler aramalıyız. Birlikte ortak alanlar yaratmalı  ve güçlerimizi birleştirmeliyiz

Sevgili dostlar kim kimi sevmez,  insan tanımadığını sevmez.  Kim kime düşmandır insan tanımadığının düşmanıdır. Bu nedenle mutlaka birlikte ekmek paylaşmak paylaşmayı ögrenmek zorundayız.

Bu makale bin sayfa daha yazılabilir bir başka zaman bir başka makalede görüşmek üzere hoşça kalın sakın yalnız kalmayın unutmayın sevgi yoksa hayat yok.

Marmara Emlak Müşavirleri Derneği

          Yönetim Kurulu Başkanı

                 Adnan YEŞİLTAŞ

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir