EMLAKTAN FAZLA EMLAÇI VAR.!!!

SERTİFİKA AĞALIĞI BİTMEZSE YEREL EMLAKÇILIK BİTER.!!!

MAREMDER Başkanı Adnan Yeşiltaş, emlak müşavirliği kanununun çıkmasına köstek olanların sebebini, kanun çıkması halinde sertifika satıcılarına son verileceğine bağladı. Yeşiltaş, maliye ve oda kaydı olmaksızın, sertifika vermek mesleğe ihanet olarak görüyor. 
Marmara Emlak Müşavirleri Derneği Başkanı Adnan Yeşiltaş, derneğin yasalar bağlı, markalaşmış veya markalaşma yolunda olan yerel emlakçıların müşterek gücü olması için kurulduğunu söyledi. Yeşiltaş derneğin kurulma amacını şöyle anlattı: “Bu derneği, çok uluslu firmaların karşısında ayakta kalmayı ve meslekteki eksikliklerin giderilmesi için kurduk. Bu firmalar sistemli gelmiş olup bizlerin ise tanımımız 4. Murattan kalma, tellâliye kanunuyla sınırlı bir sistemdir. Mesleki oda, dernek veya federasyonların çalışmalarında şahsi hareketlerinin, kişisel kavgalar nedeniyle bir kuruluşun kanun taslağını diğeri gidip bunu engelliyordu. Bu nedenle bizler bu çekişmeler içerisinde meslek ve sektöre bu şekilde yararlı olamayacağımızı düşünerek Marmara Emlak Müşavirleri Derneğini kurduk. Yine bu arada İstanbul Emlak Müşavirleri Federasyonu kuruldu yine üyelerden birisi de MAREMDERdi.
Bizim MAREMDER olarak en büyük hedefimiz, İstanbul Serbest Muhasebeci Mali Müşavirler Odası gibi bir yapıya kavuşmaktır. İdolümüz ise yine İSMMMO Başkanı Yahya Arıkandır.”

“SATILIK VE KİRALIK EMLAKTAN DAHA ÇOK EMLAKÇI VAR”

MAREMDER Başkanı Adnan Yeşiltaş, hazırladıkları projelerle tüm meslek temsilcilerini, öncülerini, başkanlarını bir birlik, beraberlik ve seferberlik ile bir mesleki kurtuluş savaşı başlatmayı düşündüklerini belirterek, “Bunu da MAREMDERin başarabileceğine inanıyorum. Çünkü derneğimiz birbirlerine selam vermeyenleri bir araya getirmeyi başardı. Hatta maalesef bir meslek örgütü temsilcisi bizden bir kişinin derneğimizde yer vermemesi halinde ‘Size istediğiniz katkıyı sunalım teklifinde bulundu. Yani bir düğüne geliyorsunuz. Filancının taktığı takıyı çıkar biz iki katını takalım diyorsunuz. Bu hiç ahlaki değil. Haliyle böyle bir şeyi kabul etmemiz mümkün değildir” dedi.

TÜRKİYE GENELİNDE MESLEKTE BİRLİĞİ SAĞLAMALIYIZ.!!!

Adnan Yeşiltaş şöyle devam etti: “Bizler bu isimlerin desteğiyle bir ulusal mesleki kurtuluş savaşı vermeyi hedefliyoruz. Bu da tüm Türkiye geneli yine tüm meslek gruplarının katılımıyla “Ortak Emlak Müşavirleri Kanunu” hazırlamaktır. Bizler bu girişimi Kanunumu İstiyorum kampanyası ile başlattık. Yine meslektaşlarımız ve sektörümüzün gelişmesi ve sorunları aşmak için her hafta ‘Düşünce odaları adı altında çeşitli mekânlarda toplantılar yapmaya devam ediyoruz. Burada sorunları dile getirip, çözüm yolları bulmaya çalışıyoruz. Üyelerimizin ücretsiz yararlanabileceği Türkiye Emlak Birliği sitesini kurduk. Burada hem ilan hem de tartışma platformu oluşturduk. Yine bir radyo kurmayı planlıyoruz. Daha önceleri yerel emlakçı tanımı yoktu. Mahalle arası, sokak emlakçısı deniliyordu. Bizler ‘yerel emlakçı tanımlamasını sağladık.”
Yeşiltaş, ‘Kanunumu İstiyorum kampanyasına birçok emlakçının destek verdiğini belirtti ve şöyle devam etti: “Çünkü kanun çıkması halinde bu sertifika satıcılarına son verilecektir. Maliye, oda kaydı olmaksızın, sertifika vermek mesleğimize ihanettir. Şu anda satılık kiralık emlaktan daha çok emlakçı var. Bu sertifika ağaları ve sertifika satıcılarının eserdir. Bizler Dernek olarak üyelerimizin korsan emlakçı yani ayakçı emlakçı tabir ettiğimiz kişilerle çalışmasını tespit ettiğimiz halinde üyelikten çıkartıyoruz. Bizim derneğimiz bir aidat derneği değildir. Yani sertifika satıcıları gibi akçeli işlerle işimiz olmaz. Bu nedenle aylık aidatımız sembolik olarak 1 TLdir. Bizler web sitemizde yaklaşık 50 kişiye teşvik ile köşe yazarlığı imkanı sağladık. Bunu 500e çıkartmaya çalışıyoruz. Eğer bu 500 isimsiz kahramanı bulduğumuz halde meslek kanunu çıkmış demektir. Böylece sertifika ağalığı da bitmiş demektir. Oda ağalığı bitmiş demektir. Böylece tek adam durumu ve tek adam beyanına son verilmiş demektir.”

“YEREL EMLAKÇILAR ÇOK ULUSLU FİRMALARDAN DAHA GÜÇLÜDÜR”

Yeşiltaş, MAREMDER olarak kent konseyinde yer aldıklarını ve bunun Türkiyede bir ilk olduğunu belirtirken, “Yerel emlakçılar çok uluslu emlak firmalarından daha güçlüdür. Ancak yerel emlakçılar kendi güçlerini bilmiyorlar. Çünkü ilçe, belde ve köyde yerel emlakçı vardır. Yerel emlakçı bölgesindeki mülkün değerini daha iyi bilir. Çünkü o bölgenin geçmişini bile yerel emlakçı geleceğine dair gelişebilirlik ve değişebilirlik koşulları ve çevresel faktörleri çok daha iyi analiz ederler. Yine dere yataklarını veya kaygan zeminleri yerel emlakçı yaşayarak öğrenmiştir, ama dışarıdan gelenler ise sadece teknik bilgilerle bilgi verebilirler” dedi. Meslek kanunun çıkması için tüm çabalarını sarf edeceklerini belirten Adnan Yeşiltaş açıklamasını şöyle sonlandırdı: “Bizler MAREMDER olarak dışarıdan bırakılan herhangi bir meslek kuruluşunun olduğu ve yer verilmediği bir kanunda çalışmayız ve yer almayacağımızı açıklıyoruz. Yine Kanunumu İstiyorum kampanyası çerçevesinde yakında eylemlere başlayacağız. Yine bu kanun çıkana kadar bu eylemlerimize devam edeceğiz.”

KAYNAK:Haber: EMLAK GAZETESİ / İSMET YALILI

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir