Türkiye’de yaklaşık 5,5 milyon kiralık ev bulunuyor. Ev kiralamadan önce genel olarak bilmeniz gereken noktalar bulunuyor. Detaylı araştırmayı yapmak ev ile ilgili ileride yaşayabileceğiniz mağduriyetlerin önüne geçecektir.

Ev kiralamak gerek ev sahibi gerek ise kiracı için karşılıklı güven ilişkisi gerektiriyor. Ev kiralama süreciyle ilgili tüm detayları bilmeniz ileri de yaşayabileceğiniz mağduriyetlerin önüne geçer.

Günümüzde kiralık ev araştırmak sokak sokak gezerek yapıldığı gibi internet üzerinden de yapılabiliyor. Buna göre, aradığınız konutu her nereden bulursanız bulun mutlaka önceden ziyaret edin. Kiralamak istediğiniz evin çevresinin, komşularınızın ve evin içindeki birçok ayrıntının size uygun olup olmadığına karar verin.

1- Detaylıca araştırın
Ev sahibinin kiracıyı araştırması, kiracının da ev sahibini detaylıca araştırması gerekir. Evi kiralayacağınız kişinin evin gerçek sahibi olup olmadığından emin olmanız gerekir.(Bazen daire evli eşlerden birinin üzerine oluyor diğer eş kontrata imza atmaya geliyor.Tapu sahibi kimse kontratı onunla yapın ve tapu sahibinin imzalamasını isteyin)

2- Tapuda kontrol
Kiraladığınız ev ile tapuda görülen yerin aynı olup olmadığını karşılaştırın. Kiralayacağınız gayrimenkulün kapı numarası ve adresi ile sözleşmedeki kapı numarası ve adresinin aynı olması gerekir.

3- Dayanıklılığını araştırın
Kiralayacağınız konutun depreme dayanıklı olup olmadığını detaylıca araştırın. Evin herhangi bir hasarı olup olmadığına bakın ve gerekli testlerin yapılıp yapılmadığını sorgulayın.

4- Kira sözleşmesine dikkat
Kira kontratını imzaladığınız kişinin mal sahibi olup olmadığını kontrol etmeniz gerekiyor. Kiralayacağınız evin mal sahibi olup olmadığını, vekillik durumunu araştırmayı ihmal etmeyin. Kira artış bedelinin hangi dönemlerde ödeneceği ve hangi tutarlarda yapılacağı sözleşmede yer almalı. Kira kontratını ev sahibi ile birlikte ve varsa kefiller huzurunda imzalayın. Kira sözleşmesinin her sayfasının imzalandığından emin olun.

5- Emlakçı komisyonunu hesaplayın
Eğer ev sahibiden değil bir emlakçıdan ev kiralayacaksanız. Belirli bir oranda komisyon ödemeniz gerekiyor. Gayrimenkulün kiralanması halinde emlakçıya verilen komisyon, en fazla “bir aylık kira bedeli+ KDV (yüzde 18)” olarak belirlendi. Kira komisyonu genel uygulama olarak kiracı tarafından ödense dahi yapılan sözleşmede herhangi bir hüküm bulunmuyorsa, komisyon alıcı ve satıcı tarafından eşit olarak ödeniyor.

Hüseyin Cahit Aköz

Marmara Emlak Müşavirleri

Maremder Köşe Yazarı

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir