Maliye, konut kredisiyle yapılan satışları sıkı takibe aldı. Kredi tutarları ve ekspertiz raporlarında belirlenen değerlerle tapu harcına esas tutarlarda uyumsuzluk varsa ağır cezalar kesilmeye başlandı. Bu kapsamda 2015’te 1.036 mükellef incelendi, 129.3 milyon lira ceza kesildi.

Konut sektörü Maliye’nin sıkı takibinde. Vergi Denetim Kurulu (VDK) birkaç yıldır devam eden konut kredili gayrimenkul sektörüne yönelik denetim çalışmalarını 2015 yılı itibariyle tamamladı. VDK, konut kredili gayrimenkul satışına yönelik banka konut kredisi ve tapu bilgilerinden hareket ederek, satılan konutların gerçek değerini tespit etmek için çalışma yaptı. Belirlenen eşik üzerinde gayrimenkul satışı olduğu halde beyanname vermeyen, beyannamelerinde konutların kredi tutarları ve ekspertiz raporlarında belirlenen değerlerle tapu harcına esas tutarlarda bariz uyumsuzluk olduğu belirlenen 1.036 mükellefi incelendi. Bu kapsamda 984 milyon lira matrah farkı bulundu, 54 milyon lira vergi farkı tespit edildi ve 129.3 milyon lira ceza kesildiev

Haberler>Ekonomi>Maliye, kredi tutarı ile tapu harcı uyumsuzsa büyük ceza kesiyor Maliye, kredi tutarı ile tapu harcı uyumsuzsa büyük ceza kesiyor” hakkında 3 yorum

 1. Paykasa diyor ki:

  Artık eskisi gibi değil. Devlet alacağını acı acı çıkartıyor, alıyor. Dikkatli olun…

 2. Adnan Yeşiltaş diyor ki:

  Kira kontratı, kiraya verenin bir şeyin kullanılmasını veya kullanmayla birlikte ondan yararlanılmasını kiracıya bırakmayı, kiracının da buna karşılık kararlaştırılan kira bedelini ödemeyi üstlendiği sözleşme olarak karşımıza çıkıyor.

  Bu kontrat sözlü ve yazılı bir şekilde yapılabiliyor. İsteyenler kontratı noter huzurunda da imzayabiliyor. Kira kontratı imzalarken dikkat edilmesi gereken bazı hususlar bulunuyor.

  Kira kontratı imzalamadan önce, kiralanacak gayrimenkul hakkında bazı araştırmalar yapılması gerekiyor.

  Öncelikle kira sözleşmesini sizle yapan kimsenin gayrimenkulün gerçek sahibi olup olmadığı, sahibi değil ise bu işlem için adına vekaletname düzenlenip düzenlenmediğinin kontrol edilmesi gerekiyor.

  İmzalanacak kontratta kira bedeli, kira süresi, kira bedelinde yapılacak artış oranı, depozito, kiralanan yerin kullanım amacı ve kiralanan yerin durumu, demirbaşların durumu gibi bilgilerin detaylı olarak belirtilmesi gerekiyor.

  Eğer uzun vadeli bir kira sözleşmesi yapılacak ise, kira sözleşmesinin noter huzurunda yapılması ve mümkünse tapu kaydına bu konuyla ilgili şerh konulması da faydalı oluyor.

  Gayrimenkul eşyalı olarak kiralanacak ise, eşya listesinin de sözleşmeye eklenmesi faydalı oluyor

 3. Ayrıca eşyaların fotoğraflarının cekilerek her 4-5 tanesininbir sahifeye yerleştirilerek bu fotoğrafta görüldüğü şekil ve ozellikte teslim aldım diye sayfa altlarına hem kiracının hemde ev sahibinin imzalamalari gerekir.kiraci daireyi bosaltirken çok faydalı olacaktır

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir