Hukuk Danışmanları Derneği Yönetim Kurulu Başkanı
Marmara Emlak Müşavirleri Derneği -Maremder
Hukuk Danışmanımız Sayın Suleyman Ozturk

Her önüne gelen emlakçılık yapmaya başlayınca Gümrük ve Ticaret Bakanlığı, emlakçılığın kurallarını yeniden belirlemek için harekete geçtiemlakciya-ceki-duzenaa suleyman-ozturk

‘Taşınmaz Ticaretinin Düzenlenmesi Yönetmeliği’ için çalışmalara başlayan bakanlık, emlak satışma yönelik aracılık, danışmanlık ve bu kapsamda yürütülecek diğer faaliyetlere üişkin usul ve esasları belirleyecek. Düzenlemede, taşınmaz ticareti yapanlarda aranacak şartlar da belirlenecek.

MAĞDURİYET ÖNLENECEK

Buna göre emlakçıların, taşınmaz ticaretini yaparken uyması gerekip ilkeler, yerine getirmesi gereken kriterler ve alacakları ücretler yönetmelikle düzenlenecek. Emlakçıların, taşınmaz alacak vatandaşlardan yüksek tutarlarda komisyon alması ve farklı ücretler talep etmesi önlenecek. Böylece tüketici mağduriyeti de önlenmiş olacak. Emlak alım satımından elde edilecek ticari kazanç, belli bir düzene oturtulacak.

SERRİFİKA ZORUNLU OLACAK

Düzenleme ile emlakçılık mesleğine yönelik kriterler belirlenecek, emlakçılara sertifika alma zorunluğu getirilecek. Sertifika zorunluluğu halen emlakçılık yapanlar için de geçerli olacak. Kurallara uymayanların yetkisi iptal edilebilecek. Düzenlemede, taşınmaz ticareti yapanlarda aranacak şartlar da belirlenecek. Bu çerçevede emlakçılara yönelik bazı kriterler getirilecek. Her emekli emlakçılık yapamayacak.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir