Sayın Maremder Başkanımız Adnan Yeşiltaş’ın Konuşmacı Olarak Katıldığı Toplantı

İstanbul Ticaret Odasında Yapıldı

Emlakçılara ücretsiz eğitim ve sertifika müjdesi

İstanbul Ticaret Odası (İTO) emlak sektöründeki üyelerine Sertifikalı Emlakçılık Kursları verecek. Oda’ya kayıtlı olan yaklaşık 7 bin sektör temsilcisi kurslardan ücretsiz olarak faydalanabilecek.

Yıllardır Emlak Yasası’nın çıkması için mücadele eden sektör temsilcileri, İstanbul Ticaret Odası’nın Sertifikalı Emlakçılık Kursları müjdesiyle sevindi. Yakında çıkması beklenen Emlakçılık Yasası ile emlak sektöründe belgeli faaliyet gösterme zorunluluğu gelecek.

İTO tarafından verilecek ücretsiz kurslarla da bu zorunluluk Oda’ya üye firmalar için kolaylaştırılmış olacak. Bu müjdeyi İTO’da gerçekleşen Emlak Müşavirleri Meslek Komitesi Zümre Toplantısı’nda veren İstanbul Ticaret Odası Yönetim Kurulu Sayman Üyesi Hasan Erkesim, konuyla ilgili olarak, “2016 yılından itibaren başlayacak kurslarımızın sektörümüze hayırlı olmasını diliyorum” dedi.

Hasan Erkesim, sektörün 2016 yılı beklentilerine de değinerek, 2016’nın ilginç bir yıl olacağı öngörüsünde olduklarını belirtti. Erkesim, “Sektörün en büyük sorunu olarak haksız rekabeti görüyoruz. Emlak müşavirliği sektöründe faaliyet gösteren kişileri kayıt altına almalıyız” diye konuştu.

TEMKİNLİ OLACAĞIZ

‘2015 Yılı Değerlendirilmesi 2016 Yılı Beklentileri’ konu başlıklı toplantıda konuşan Konut Geliştiricileri ve Yatırımcıları Derneği Danışmanı Murat Parmakçı ise bu yıl yatırımcıların daha olumlu beklentiler içinde olduğunu belirterek, “Amerika’nın faizleri yukarı çekmiş olması, bize de olumsuz yansıyacak. 2016 da yine de temkinli olacağız. Vergiyle ilgili sorunlarımız var. KDV oranları arttı” şeklinde konuştu.

EĞİTİM YETERLİ DEĞİL

İstanbul Ticaret Üniversitesi Fen Bilimleri Enstitüsü İç Mimarlık Ana Bilim Dalı Başkanı Prof. Dr. Işık Aydemir de mühendislik ve mimarlık eğitiminin yeterli olmadığını belirtti.

SATIŞLAR DÜŞÜK 

Gayrimenkul ve Gayrimenkul Yatırım Ortaklığı Derneği Yönetim Kurulu Başkan Yardımcısı Doç. Dr. Feyzullah Yetgin ise 2015 yılında 5 milyon dolara yakın bir satış yapıldığını belirterek, “Ama bu Türkiye’nin potansiyeli için oldukça düşük bir rakam. Mevzuat anlamında kentsel dönüşüm noktasında engellerin kaldırılması beklentilerimiz var. Sektörümüzde vergi ve harç yükü çok fazla” dedi.

EMLAKÇI TAPU DAİRESİNE GİTMEYECEK

Toplantının oturum başkanlığını yöneten İstanbul Ticaret Odası Emlak Müşavirleri Meslek Komitesi Başkanı İbrahim Bozan, sektör temsilcilerinin yasa için Ankara’da bakanlık düzeyinde bir ziyaret gerçekleştirdiklerini söyledi. Bozan, burada Tapu Kadastro Genel Müdürlüğü’nden, “Emlakçılar artık tapu dairesine gitmeden işlemlerini halledebilecek” müjdesini de aldıklarını belirtti.

sdddd

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir