kadir gecemiz

Sevgili Peygamberimiz Sallallahu Aleyhi ve Sellem Efendimiz buyuruyor:

“Kim Kadir Gecesi’nde inanarak, ihlas ile o geceyi ibadetle geçirirse, geçmiş günahları bağışlanır.” Yine

“Kadir Gecesi yatsı namazını cemaatle kılan gecesini ihya etmiş, ondan payını almış olur.”

Annemiz Hz.Aişe (R.A) şöyle buyurmuşlardır.

– Dedim ki: Ya Resullullah, Kadir Gecesi’ni bilirsem onda ne şekilde dua edeyim? Şöyle buyurdu:

– Allahümme inneke afüvvün kerîmün tuhibbül afve fa’fü anni. (Allah’ım sen affedicisin, af etmeyi seversin, beni affeyle.)

Yine Peygamberimiz (S.A.V)Efendimiz şöyle buyurmuşlardır:
“Kadir gecesinde bir defa, Kadir sûresini okumak, (başka zamanda) Kur’ân-ı kerîmi hatmetmekten daha sevâptır. Bu gece koyun sağma müddeti kadar namaz kılmak, ibâdet etmek, bir ay her geceyi ibâdetle geçirmekten daha kıymetlidir.”
Bu mübârek gecede duâ yapmak da sünnettir. Kadir gecesi icâbet vakitlerinden birisi olduğu için, duâlarımızın kabûlü açısından en büyük fırsatlardan birisidir. Tebe-i Tabiinin büyüklerinden müctehit âlim Süfyan-ı Sevrî (R.Al.) demiştir ki, bu gece de dua etmek, namaz kılmaktan daha sevaptır. Kur’ân okuyup da dua edersek elbette daha güzelini yapmış oluruz.

Kadir gecesinin zamanı hakkında bütün senenin içersinde saklanmış bir gece olmakla beraber, Ramazan-ı Şerifin 20.sinden sonraki tek gecelerinde aranmasına dair müteaddit Hadis-i Şerifler vardır. Birinci günden itibaren tek gecelerde aranmasını tavsiye eden büyüklerimiz de olmuştur. Çünkü bu mânada sorulara Peygamber (S.A.V) Efendimizin “Ayın 13′ ünde idi geçti ” gibi ifadeleri de vardır.

Ulemânın ekserisi ise “Leyle-i Kadir Ramazan ayının yirmi yedinci gecesidir.”demişlerdir. Bu görüşün sahibi bulunan ilim adamları delil olarak şu Hadis-i Şerifi göstermektedirler: “Leyle-i Kadir, yirmi yedinci gecedir.”

 

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir