”KANUNUMU İSTİYORUM”

Dünya üzerinde sürekli gelişen kentleşmenin ve bunun getirmiş olduğu yeni yaşam alanı düzenlerinin içerisinde bir yerde, bu işin belki yapılışında değil ama piyasaya olan arzında görev alan sektördür emlakçılık.
Aslında bir bakıma, güzel bir evin ustasının elinden çıktıktan sonra onun satılması için alıcısına, en ince ayrıntısına kadar çekilen çileyi, akıtılan alın terini, harcanan zamanı anlatan kişidir emlakçı. Evi satan kişiden çok onu anlatan kişidir emlakçı. Kimine göre dünyadaki en güzel meslek kimine göre ise korkulan kişiler.
Oysa ki, dünyadaki her hizmetin muhakkak siz hissetsenizde hissetmesenizde bir aracısı mutlaka vardır. Manav sebzeyi aracıdan alır, otomobili satan galeri aracıdır, kırtasiye üretilen bir malı, kasap kesilen bir eti, bakkal toptancıdan aldığı malı, satarken bir aracıdır, tıpkı bizim gibi.
Biliyoruz ve farkındayız hayatın her alanında olduğu gibi bizim meslektaşlarımız içerisinde de iyi ve kötü mevcut. Bilhassa bunun için istiyoruz.
Ve tabiî ki bahsetmeden olmaz mahalledeki, semtteki, ilçedeki, muhitteki diğer rakiplerimiz olan esnaf arkadaşlardan. Tanırsınız onları kimi market kimi kasap, kırtasiye, manav, nalbur, lokantacı veya apartman görevlisi dostlar. Her birinin camında muhakkak yazar satılık daire, kiralık daire diye, onlar içinde istiyoruz.
Severek yapmış olduğumuz bu işi bırakında severek yapmaya devam edelim.
BİZE KANUNUMUZU VERİN, BU İŞİ SADECE BİZİM GİBİ SEVEN İNSANLARIN YAPMASI İÇİN.
BİZE KANUNUMUZU VERİN, EKMEĞİMİZE ALIN TERİMİZE SAYGI GÖSTERİLMESİ İÇİN.
BİZE KANUNUMUZU VERİN, KAYIT DIŞI EKONOMİNİN BU KONUDA ÖNÜNE GEÇMEMİZ İÇİN.
BİZE KANUNUMUZU VERİN, DAHA İYİ ESNAFLARI YARINLARA YETİŞTİRMEMİZ İÇİN.
Benimde Yöneticisi Olduğum Marmara Emlak Müşavirleri Derneğimizin Geçtiğimiz Yıllarda Emlak Müşavirliği Yasa Tasarısını Sayın İstanbul Milletvekili Avukat Mahmut TANAL’IN Büyük Çabalarıyla TÜRKİYE BÜYÜK MİLLET MECLİSİNE İK DEFA GÖTÜRDÜK Bir kanun teklifi ve o tarihten sonra ciddi adımlarında atıldığını hatta üniversitelerde bölümler açıldığını da gördük. Fakat halen bir kanun yok. Benim sevdiğim mesleğimi devletin yasası ile koruyacağım bir kanun yok. Bırakın her insan uzman olduğu yeteneklerinin müsaade ettiği işi yapsın. Daha dürüst üretimler ve sonuçlar için devletin yararına olacak vergisel bir kazanç için kanunumuzu istiyoruz.
Bizler yani emlak danışmanları ve emlak müşavirleri yaptığımız işte sadece profesyonel kadrolar istiyoruz. Hak edenin ve sadece ehliyetlisinin bu işi yapabileceği bir ortam istiyoruz.

Son olarak şunu belirtmekte yarar görüyorum, beyler ve bayanlar Amerika’yı bir emlak uzmanı yönetiyor lütfen bu mesleği hafife almayınız. Saygılarımla

ÖMER TOPRAK
Marmara Emlak Müşavirleri

Yönetim Kurulu Üyesi

Maremder Köşe Yazarı

 

 

 

ömer emlak kanunu

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir