Sevgili dostlar…

Yeni makalemle merhaba…
Şehir merkezleri için söylüyorum uzun yıllardır havanda su dövülen kentsel dönüşüm konusu, adı itibariyle yanlışlarla dolu tıpkı gömleğin ilk düğmesinin yanlış iliklenmesi gibi doğru sonuç vermesi olanaklı görünmüyor, umarım böyle olmaz.
Marmara emlak müşavirleri olarak depremin ardından İSTANBUL  YIKILMADAN YIKALIM adlı makalemi hatırlayın, ardından TÜRKİYE YIKILMASIN başlıklı makalem, daha sonra GECEKONDULAŞAN RESİDANCE lar başlıklı makalemde, çözümler için yıllarca çaba harcadım. Örneğin İSTANBUL  ayakta zor duruyor, yıkılırsa enkazını kaldırmaktan yenilemek daha az maliyetli diyor bilim adamları, binlerce yurttaşımızın burnu bile kanamadan şehir yenilenebiliyor, düşünebiliyor musunuz, bir büyük depremin ardından o tabloyu Allah hiçbir ulusa yaşatmasın, sağ kaldığına kimse sevinemez, yangınlar, yaralılar, toplanma alanlarımız bile yok, kıyameti yaşarız düşünmek dahi istemiyorum.
Türkiye yıkılmasın dememin sebebi ise İSTANBUL yıkılırsa Türkiye yıkılır, ekonomiden turizm’e kadar yerle bir oluruz. Gecekondu’laşan Residance lar konusu ise geleceğin, yüzyılın en büyük problemi olur, olmadık yerlerde şehrin bütün değerlerine inat, bütün imar mevzuatlarına inat, bütün insan yaşamına inat, adeta gecekondu mantığı ile hiçbir alt yapı, çevre düzeni ve TARİHİ DOKU düşünülmeden yapılan, insanları güneşsiz, yolsuz ve üstelik en acısı sınıf  farkı yaratarak çevre düzenlerine baktığınızda içler acısıdır. Bir şairin dediği gibi, kedileri severdi yalnız kendininkileri misali İSTANBUL U’MA ŞEHRİME KIYMAYIN, bu bir feryattır.
Marmara emlak müşavirleri yönetim kurulu başkanı olarak gerek makalelerimde, gerek İSTANBUL ticaret odası emlak komitesi toplantılarındaki konuşmalarımda, gerek çağırıldığım panellerde, televizyonlarda KENTSEL DÖNÜŞÜM , değişim veya şehrin yenilenmesi, bütün bunlar adına ne derseniz deyin ne dersek diyelim bütün bunlar isim dahil topyekün bir konsensüsle mümkündür. Hani derler ya devlet büyükleri, akil adamlar işte bu konuda MİMARLAR MÜHENDİSLER, YEREL EMLAKÇILAR ve emlak imarla ilgili tüm birimlerden oluşan bir komisyonla ŞEHİR ADA, ADA YIKILMALI, TARİHİ DOKULAR korunarak gelişmiş “ tüm dünya kentleri incelenerek” YAPI YENİLENMESİ yapılırken, bir turizm kenti imarı da mümkün.
Kaynağı kendi içinde sevgili dostlar, aslında çok büyük kaynak, bu da ülkenin gücü yetmez, hatta ülkelerin gücü yetmez gibi konudan uzak eksik bilgilerle yanıltıcı yorumlar yapılıyor. Bakın bir örnek yukarıda değindiğim gibi ADA ADA yıkılmalı, yeni bir ada yapılırken öncelikle atıl parsellerin yani kayıt dışı ekonomi gibi düşünelim, bu kayıt dışı yani atıl parseller kaynağın büyük bölümünü oluştururken zeminden yeni teknolojilerle otopark sorunu çözülebiliyor ve sokaklarda araç kalmıyor, özürlü yurttaşlarımızın engelsiz yaşamı için yeni bir yaşam alanları yaratılırken ada dan otoyol bağlantıları yapılıyor, adaların bazılarına helikopter pistleri ve buna benzer ulaşımda sağlıkta bütün yaşanan sorunları yok edercesine bir kentsel değişim yapılabilir kanaatindeyim.
Tekrar yineliyorum Türkiye de ilk defa dile getirdiğim EMLAK  BAKANLIĞI acilen kurulmalıdır. Bu ma kalem Kentsel değişim konularının bir özeti gibi olmasının nedenini söylemek istiyorum, sevgili dostlarım tıpkı 08-08-2008 tarihinde başlattığımız KANUNUMU İSTİYORUM kampanyamızda olduğu gibi dilimde tüy değil, dilim tüyden görünmüyor, ancak bıkmadan usanmadan mesleğimin bana yüklediği misyon ve sorumluluk gereği ülkemin ve insanımızın yararına mesleğimin ve meslektaşlarımın yararına yazmaya devam edeceğim.
Bulundukları makamlarda susanlar tek bir makale yazamayanlara inat evet ben yazacağım konuşacağım. Çünkü EMLAK MÜŞAVİRLERİ hayatın her alanında söz sahibi olmalıdır, yaptıkları iş gereği yaşamın kalitesine yön verenlerdir. EMLAK MÜŞAVİRLİĞİ YASA TASARI TASLAĞINI Türkiye Büyük Milllet Meclisinde Komisyona Marmara Emlak Müşavirleri Derneği taşımıştır. Bu Başarı MAREMDER NEZDİNDE Tüm meslektaşlarıma aittir.
KANUNUMU İSTİYORUM kampanyamız sonuç vermiştir, komisyona kadar taşıdığımız Kanunumuz Büyük Millet Meclisinden geçtiği taktirde sevgili dostlarım göreceksiniz EMLAK MÜŞAVİRLERİ çok daha etkin, saygın bir meslek ve emeklerinin karşılığını alacaklar, dünyanın en gelişmiş ülkelerinde olduğu gibi şehirlerin yapılandırılmasında görüşlerine ihtiyaç duyulanlar olacaktır.
Kentsel dönüşümle ilgili kayıtsız kalamayız, büyük şehirlerde emlak müşaviri dostlarım, kentsel yenilenmede çemberin dışında kalanlar ayakta kalamayacaklar, mutlaka bölgenizdeki gelişmelerden haberdar olmalısınız. Emlak müşavirleri dernekleri’ nin sayıları çoğalmalı, dernek sayıları artmalı ve size en yakın mesleki derneklere üye olmalısınız, kısacası kentsel değişimlerden ve imar mevzatı değişikliklerinden kurumsal olarak ilk siz haberdar olmalısınız, ilk siz duymalısınız.
Sevgiyle kalın….
Adnan Yeşiltaş
Marmara Emlak Müşavirleri
Yönetim Kurulu Başkanı

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir