İEKO SEÇİMLERİ YAKLAŞIRKEN
2018 Yılı 18 Şubatında İstanbul un öteki ucunda yapılacak İstanbul Emlakçılar odası seçimlerine iki haftadan az kaldı. Odaya üye olanlar kadar ,üye olmayanlarıda ilgilendiren oda yönetim kurulu ve başkanlığı seçimleri ilk defa bu kadar hummalı ve çıtası yüksek bir yarışa sahne oluyor. Daha önceki dönemlerde karizmatik bir kişiliğe sahip Sayın Sabri ATEŞ başkanın karşısında kimse tutunamamıştı. 2014 Yılı başkanlık seçimlerinde ise şu andaki oda başkanı Sayın Nizamettin Aşa Bey yapılan genel kurulda başkan şeçilmişti.Sayın Nizamettin Aşa nın karşısında ilk defa ciddi bir aday var. Yanlış anlaşılmasın.Sayın Reka Balkan Bey e saygım sonsuz. Ben seçimin iki aday araşında geçeceğine inananlardanım. adaylığını aylar önce açıklamasına rağmen seçime diğer adaylar arayla seçime çok az süre kala adaylıklarını açıkladılar
İstanbul lu emlakçı esnafı Esnaf odası olduktan sonra geçen zaman içinde emlakçıların beklentisi çok değişti. Esnaf artık icraat bekiyor vaat değil. Esnaf ilk defa kendi odasını diğer odalarla ve derneklerle kıyaslıyor. Sorunlarını dile getiriyor.Bunda değişen pazarlama şekilleri,çok uluslu firmaların sektöre girmesi nedeniyle çok yükselen pazarlama çıtası, ofis görselliğini,marka bilinirliğini öne çıkarma çabaları ve başarıları,dijital dünya ve sosyal medyanın etkileri,köyden kente gelenlerin artması ,şehirleşme çabaları,ülkemizin daha önce hiç gündeminde olmayan mortgage kanunu(5582 sayılı yasa) kentsel dönüşüm yasası (diğer adıyla 6306 sayılı kanun) değişen borçlar kanunu,üniversitelerin bir çoğunda açılan emlak yönetimi bölümleri ve bunların mezunları, mülklerin ilk defa profesyonelce değerlendirilmesi için yetişen ve sertifika alan değerleme uzmanları ve yıllardır çıktı çıkacak diye beklenilen ve çıkmayan emlakçılık yasası, köprülerin altından çok sular ve sellerin geçmesine sebep oldu. Günümüzde iyice hırpalanmış bulunan emlakçılık mesleğinin Türkiyenin en büyük metropol ilinde esnaf temsilcisi olan İEKO Üyelerinin çoğunu maalesef İTO ya kaptırmış durumda. Eminimki esnaf odası üyesi kadar esnafımız ticaret odasına kayıtlıdır.Bu durumu sorgulaması gerekenleri siz daha iyi bilirsiniz. Az olsun benim olsun mantığı her ne kadar oda yönetimlerini kazandırmaya yetse bile üyesi olan esnafa bir şey kazandırmıyor. Emlak camiasını ilgilendiren her oluşum esnaf tacir ayrımı yapmadan herkesi ilgilendirmektedir. Bir ilde emlakçılık derneklerinin odalarının aldıkları karar ve yaptıkları protokoller diğerlerinide bağlıyor. Bunun en bariz örneğini yasa tasarısı hazırlama ve meclise sunma aşamasında yaşamadıkmı?
Hiç kimse aynı konuda aynı şeyleri düşünmek zorunda değil. Benim ak dediğime diğeri kara diyebilir. Benim iyi dediğime diğeri kötü diyebilir.O halde biz birbirimizi iyi anlamalı ,iyi dinlemeli,iyi tahlil etmeliyiz. Kırıcı yaralayıcı olmadan eleştirmeyi bilmeli,sorunları dile getirebilmeliyiz.Sadece hatır için,alışkanlık olduğu için kimseye gereksiz desteklememeliyiz.Bu seçimde beklenti çıtası çok yükseldi. Esnafımız esnaf tacir ayrımı yapmadan birşeyler istiyor. Bu seçimde esnafımız ilk defa sorguluyor. Dünden bu güne vaad edilenlere bakıyor. Mesleği dünden bu güne temsil eden yöneticileri sorguluyor. Mesela ben kendi bağlı olduğum odanın bile bu konuda hemfikir olmadığına inananlardanım. Esnafımız bu memnuniyetsizliği her ne kadar medeni cesaret göstererek yapmasa bile birebir sohbetlerde büyük bir memnuniyetsizlik var. Biz birebir sohbetlerde ortaya çıkan bu memnuniyetsizliği dile getirecek kaleme alacak arkadaşlara sesleniyoruz. Mademki hoşnut değilsiniz. Niye susuyorsunuz?. Memnun olanlar mevcut duruma alkış tutarken,sizler neden mevcut duruma yas tutuyorsunuz. Mesela ben mesleğimin geldiği bu durumdan hiç memnun değilim. Verilen sözlerin yerine getirilmeyişi sebebi ile kendimi aldatılmış hissediyorum. Sakın bana kimse sana ne demesin. Yoksa altında İEKO imzası bulunan minumum iki adet sertifikayı bu sertifikalara verdiğim paraları,yaz günleri o sertifikaları alabilmek için harcadığım zamanı ve değişik zamanlarda verilen vaadleri ortaya dökerim.
Dileğim odurki;
Memnunsanız memnunuz diye ….
Memnun değilseniz memnun değiliz diye…
İki lafta siz edin. Sesiniz çıksın…
Saygılarımla
Seyfettin Şenel

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir