EMLAKÇILAR YENİ YASADAN DERTLİ
 
Emlak danışmanlarını yakından ilgilendiren yasa ile ilgili değişiklikler için harekete geçildi. Emlakçı yasası için Gümrük ve Ticaret Bakanlığı taslak değişikliğinde sona geldi. Ancak emlakçılar taslak değişikliğinden memnun değil.
Türkiye genelinde emlak ticareti ile uğraşan yüz binlerce emlakçıyı doğrudan ilgilendiren yasa tasarısında önemli değişikliklere gidildi.
 
Gümrük ve Ticaret Bakanlığı emlakçılık sektörünü ilgilendiren yeni yönetmelik taslağında sona yaklaştı. Bu yasa ile birlikte emlakçının en fazla yüzde 4 komisyon isteme hakkı olacak.
 
Konut kiralama hizmetlerinde ise emlakçı bir kira bedeli ile KDV hariç olarak kiralama hizmeti verebilecek. Resmiyet altına alınması için emlakçılara yönelik zorunlu hale getirilen yetki belgesi ise şart koşulacak.
 
Yetki belgesi almak için gereken kriterler ise şu şekilde: Emlakçılar odası kaydının yapılması, 18 yaşını doldurmuş olması, iflas etmemiş ya da iflas etmiş bile olsa itibarını yeniden kazanmış olması, hırsızlık, dolandırıcılık ve kaçakçılık gibi suçlardan hüküm giymemiş olması şartları gerekiyor.
 
Adnan Yeşiltaş – Marmara Emlak Müşavirleri Derneği Başkanı
 
Bu yönetmelik taslağı mevcut emlakçıların durumunu daha da güç duruma getirdi görüşünü dile getiren Yeşiltaş, “Emlak komisyonları alıcıdan yüzde 2 satıcıdan yüzde 2 olmak üzere toplam yüzde 4 seviyesine çekildi. Alıcı ve satıcıdan komisyon almanın çok zor olduğu bir dönemde emlak komisyonun yüzde 6’dan yüzde 4’e çekilmesi sektörde olanlar açısından olumsuz bir durum olarak karşımıza çıkıyor. Kiralamalarda ise ev sahibinden ve kiralayandan ayrı ayrı yüzde 50 komisyon alınması kararlaştırılmıştır.” İfadelerini kullandı
81 ilin sektör temsilcilerinin görüşü alınmalıydı
 
Bu taslak sektörün genel durumunu, işleyişini bilmeyenler tarafından hazırlandığını düşündüklerini belirterek, “Böyle bir yasa hazırlanacaksa tüm sektör temsilcilerinin görüşü olmalı, sadece birkaç odanın görüşü alınmamalıdır. Biz bu konuda 81 ilin temsilcilerini kapsayan daha geniş bir mutabakat bekliyoruz. Maalesef bu şekilde olmadı. Bu yönetmelik taslağı mevcut yasalara bağlı bu işi yapan kayıt altındaki emlakçıların işini zorlaştırmıştır. Bu durum kayıt dışı çalışan emlakçıların işine gelmiştir.” dedi.
 
Tekrar sertifika satmak ne kadar doğru?
 
Adnan Yeşiltaş, “Mesleki yeterlilik kurumunun vereceği 5 senede bir verilen sertifikaya da değinerek, “Hâlbuki Türkiye’de emlak odaları, İsmek, dernekler, Milli Eğitim Bakanlığı’nın onayıyla emlakçıdan fazla sertifika dağıtıldı. Buralarda emlakçı olmayanlara dahi sertifika verildi. Verilen bu sertifikalar çöpe mi atılacak? Tekrar sertifika satmanın yolları mı aranıyor?” görüşünü savundu.
Emlakçının yasal statüsü yok
 
Yeşiltaş, emlakçıların yasal statüleriyle ilgili çalışmaların yapılması gerektiğini savunurak, “Bu yönetmeliklerle birlikte emlakçı tapu dairesinde satış başlatamıyor. Belediye ve vergi dairesinden herhangi bir evrak alamıyor. Emlakçının yasal statüsü yok hükmünde gerçekleşiyor.” Tespitinde bulundu.
 
Emlak Müşavirliği kanunu çıkmalı
 
Yeşiltaş, ‘Asıl beklenen yönetmelik Emlak Müşavirliği yasa tasarısıdır’ diyerek, “Tıpkı Mali Müşavirler gibi sınırları belli olan, yaptığı işin sorumluluğunu taşıyan bir kanun hazırlanmalı. Bu kanun olmadığı sürece bu tarz yönetmeliklerle emlak sektöründeki sorun çözülemeyecektir.” diye konuştu.
 
Bu yönetmelikle emlakçılar kayıt dışılığa yönlenebilir
 
Yeşiltaş oluşturulan yönetmelikle ilgili endişelerinden de bahsederken, “Bu yasa yönetmeliği kayıtlı çalışan emlakçıları bıktırır, merdiven altı kayıt dışı emlakçılığa zorlar. Vergisini veren kayıtlı çalışan emlakçıyı tekrar bir sertifika almaya yönlendirmek olmaması gereken, vatandaşa zor durumda bırakacak bir durumdur.” ifadelerini kullandı.
Halit Taşdelen
h.tasdelen@thmhaber.com

Marmara Emlak Müşavirleri Derneği Başkanı Adnan Yeşiltaş emlak danışmanlarını yakından ilgilendiren değişikliklerin sektör temsilcilerini memnun etmediğini ve alınan kararların kayıt dışını artırmasına yönelik endişeli olduklarını belirtti.” hakkında 1 yorum

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir