Konut Kredisi Faiz Oranları 2014 Temmuz Ayı

2014 Temmuz ayına kredi indirimiyle girdik. Konut kredisi faiz oranlarında düşüş var. Konut kredisi faiz oranı ne kadar oldu,tüketici kredisi taşıt kredisi ve ev kredisi faizleri 2014 Temmuz ayı itibariyle düşüşte … Merkez Bankası’nın son iki ayda politika faizlerinde yaptığı 1.25 puanlık indirim nihayet tüketici kredilerinde de etkisini gösterdi.

Kredi faizlerinin düştüğü bu dönemde kredisini yeniden yapılandıran kazançlı olacak. Örneğin yüzde 1.07 aylık faizle 10 yıl vadeli 200 bin TL’lik kredi çeken vatandaş, kredisini yüzde 0.82 faizle yapılandırırsa 20 bin TL’den fazla tasarruf sağlayacak.

Konut kredisi hesaplama işlemlerinizi yeniden yapabilirsiniz çünkü tüketicilere en uygun konut kredisi seçeneklerini sunmak isteyen bankalar, konut kredisi faiz oranlarında düşüşe karar veriyor.

Konut kredisi faiz oranları alanında yaşanan bu düşüşün en önemli sebebi, Merkez Bankası tarafından alınan faiz düşürme kararı.

Ziraat Bankası Konut Kredisi Faizleri

Merkez Bankası faiz kararı, yapılan eleştirilere rağmen son 2 toplantıda konuşuluyordu ve geçtiğimiz gün yapılan toplantıda da önemli oranda faiz düşürme kararı alındı.

Konut kredisi seçeneklerinde özellikle 2013 sonu ve 2014 başında yaşanan piyasaya ve geçen yılki genişlemeye dayalı artışlar, şimdi yaz başında çok önemli faiz düşüşlerine sebep olacak.

Konut kredisi başvurusu yapmak için konut kredisi hesaplama işlemleri yapanlar için bankalar tarafından hemen Merkez Bankası faiz kararı sonrası sunulan kampanyalardan bazıları şunlar:

TEB konut kredisi faiz oranları % 0,94’e kadar çekildi.

Denizbank konut kredisi faiz oranları % 1,01’den % 0,97’ye çekildi. 300 ay vadeli oranlar ise % 1’de sabitlendi.

Konut kredisi faiz oranlarında düşüşlerin devam etmesi bekleniyor.

Konut Kredisi / Mortgage / Tutsat
Mortgage (“Morgıc”, “Morgıç” ya da “Morgeyc” şeklinde okunabilir), İngilizce bir sözcüktür, ve uzun dönemli ipotekli konut kredisi anlamına gelir. Özellikle Amerika ve Avrupa’da konut edinmenin temel yöntemi olan mortgage, ailelerin 20-30 yıl vadeli krediler almasına, ve bu kredilerle ev sahibi olmalarına olanak tanır. Mortgage, ülkemizde 2007 yılında çıkan yasanın ardından ev sahibi olmakta önemli bir kaynak olarak ortaya çıkmıştır.

Mortgage sözcüğüne Türkçe’de “Tutsat” şeklinde bir karşılık üretilmiş olsa da, bankalar halen mortgage sözcüğünü kullanmayı tercih etmektedir.

Refinansman / Yeniden Yapılandırma Kredisi
Son dönemde yürürlüğe giren yasalarla, gerek konut kredilerinde, gerek kredi kartı kullanımı sonucu oluşan kredi borçlarında kredi yeniden yapılandırma / yeniden finansman / refinansman isimleri altında bir yapılanmaya olanak tanındı.emlak başkanı yeşiltaş

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir