istanbul emlak odası başkanı adnan yeşiltaş

Resmi Gazete’de yayımlanan Bakanlar Kurulu Kararı ile şimdiye kadar binde 20 nispetinde alınan tapu harcı, konut ve iş yerleri için 30 Eylül’e kadar binde 15’e düşürüldü.
Resmi Gazete’de bugün yayımlanan kararla tapu işlemleri üzerinden yüzde 0.20 nispetinde alınan tapu harcı, konut ve iş yerleri için 30 Eylül’e kadar yüzde 0.15 olarak uygulanacak.

Kararın damga vergisi ile ilgili düzenlemesiyle de yüzde 0.94 olarak uygulanan kat karşılığı veya hasılat paylaşımı inşaat sözleşmeleri, yapı müteahhitleri ile alt yükleniciler arasında düzenlenen inşaat taahhüt sözleşmeleri ile danışmanlık hizmet sözleşmeleri ve yapı denetimi hizmet sözleşmelerinden alınan damga vergisi oranı sıfırlandı.

DEĞİŞİKLİK NE ANLAMA GELİYOR?
Tapu harcı gayrimenkul alım satımlarında satış bedeli üzerinden ödenmesi gereken bir tutar. Harç, hem alırken hem de satarken ödeniyor.

Örneğin 500 bin TL olan bir gayrimenkulü alırken hem alıcı hem de satıcı bugüne kadar binde 20’lik bedel üzerinden ayrı ayrı 10’ar bin TL ödüyordu. 30 Eylül’e kadar devam edecek düzenleme ile bu rakam 7 bin 500 TL’ye düşürüldü.
Marmara Emlak Müşavirleri
Yönetim Kurulu Başkanı
Adnan Yeşiltaş

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir