Sabri Ateş İstanbul  Emlak Odası Kurucu Başkanı

Sevgili dostlar yeni bir makalemle yeniden merhaba;

1956 yılında kurulan İstanbul Umum Emlak Komisyoncuları derneğinde yönetim kurulu üyesi olarak aynı dönemde görevi  üstlenmiş mesleğimizin daha itibarlı olması için hep beraber mücadele veriyorduk.

Beyoğlu İstiklal caddesi üzerinde bulunan tokatlayan iş hanının küçücük bir odasındaydı derneğimiz, her ay düzenli olarak yönetim kurulu  toplantısı yapardık bütün yönetim kurulunda bulan insanların yaşı benden çok büyüktü en gençleri aralarında ben vardım.

Adil Araslı’dan sonra Ceyhan Uras başkanlığını üstlenmişti ve uzun yıllar bu görevi sürdürmüştü.

Yönetimde bulunan İstanbul’un çeşitli bölgelerinden oluşan ağabeylerimiz son derece kılığına kıyafetine özen gösteren saygılı insanlardı ebediyete intikal etmişlere Allahtan rahmet hayatta olanlara uzun ömürler diliyor mesleğimize katkılarından dolayı hepsine teşekkür ediyorum.

Yaklaşan bir genel kurulumuz vardı doğal olarak kulisler başlamıştı kazancı yokuşunda bir emlak ofisinde başkanımız  Sayın Ceyhan Uras’a ağabey seni severim ancak İstanbul artık bu küçücük odadan temsil edilemiyor  fiziki olarak değişmeliyiz sayıca çoğalmalıyız ve bunun içinde bir değişim şarttır yapacağımız genel kurulda ben değişimden yanayım diyerek tavrımı açık net ortaya koymuştum.

Ceyhan abi hiç tepki göstermedi sen bilirin Adnan dedi. O zamanlar bir nezaket,bir saygı,bir ağabeylik vardı onlar başkaydı makamların gücü ile şımarmaz dostluğu bir kenara koymazlardı saygın insanlardı.

Beşiktaş’a birlikte gelirdik Sabri Ateş ile bana yönetime aday olacağını söyledi çok istekliydi ve aynı bölgede emlakçılık yaptığımızdan bana daha yakındı nede olsa Beşiktaşlıydık olur ağabey niçin olmasın dedim.

Kulis çalışmaları başladı çok güzel bir yönetim oluşturduk genel kurula gidiyorduk ancak bir soğuk rüzgar esiyordu fakat bu durumu dillendirmiyordu bende sormuyordum çünkü dere geçerken at değiştirilmezdi yola çıkmıştık bir kere yaşayacaktık görecektik.

Neticede rahmetli Kazım abi seçim sonrası neden yaptın bunu diye sorduğunda abi Adnan doğru bildiği yoldan ayrılmaz dik başlıdır ben yönetimi rahat çalışacağım arkadaşlardan oluşturdum demiş.

Aradan yıllar geçti yeniden bir genel kurul vardı ve ben küsmüştüm ilgilenmemiştim dernek aidatlarını yatırmayanlar ile birlikte kapıdan içeri alınmamıştım hayatımın dersini de almıştım:)

İstanbul Ticaret Odasına yatay geçiş yaparak mesleki mücadelemi veriyordum.

İstanbul Bölge İdare Mahkemelerinde bilirkişilik bana çok tecrübe kazandırmıştı ayrıca İstanbul Emlak Müşavirleri Derneğinin bir dönem yönetim kurulu başkanlığını yaptıktan sonra  idealist bir grup arkadaşımla birlikte Marmara Emlak Müşavirlerini Kurduk kurucu başkan olarak hala bu görevdeyim.

Sayın Sabri Ateş ile mesleki mücadelemde hep karşısında yer aldım nezaket çerçevesinde hep eleştirdim.

08/08/2008 tarihinde bir kampanya başlattık ‘’KANUNUMU İSTİYORUM’’ Türkiye de ilkti ve ses getirmişti bu kampanya çerçevesinde emlak müşavirleri yasa tasarı taslağını iki dönem Türkiye Büyük Millet Meclisine götürmeyi başardık buradan Bütün Maremder ailemize teşekkür ediyor tebrik ediyorum bütün yol arkadaşlarımla gurur duyduğumu ifade etmek istiyorum.

Sayın Sabri Ateş bir gün beni aradı ve derneğimizi ziyaret etmek istediğini söyledi yönetim kurulundaki arkadaşlarımın da hazır bulunduğu bir günde çiçeğiyle çikolatasıyla geldi övgü dolu bir yazı kaleme almış ve altını imzalamış kapıya kadar yolcu ettik şaşırmıştık ve bizi şaşırtmıştı.

Kendisine sağlıklı mutlu uzun ömürler diliyorum buradan selamlar gönderiyorum en kısa zamanda ziyaretine gitmek istiyorum.

Sevgili dostlar her ne olursa olsun vefa başka şey makamlar gelip geçici üç günlük ölümlü bir dünya.

Sevgili dostlarım genel olarak bir vefasızlık var sektörümüzde bu doğru bir yol değil

Bugün bana yarın sana!

Bütün sektördeki arkadaşlarımı eskiden yanında çalıştığı ustalarına vefalı olmaya davet ediyorum helallik almaya davet ediyorum inanın kardeşlerim göreceksiniz böylesi daha güzel böylesi daha iyi.

Sektörümüze emeği geçen ebediyete intikal etmişlere Allahtan rahmet hayatta olanlara sağlık huzur diliyorum bir başka makalede buluşmak umuduyla sevgiyle kalın hoşça kalın.

Marmara Emlak Müşavirleri

Yönetim Kurulu Başkanı

Adnan Yeşiltaş

 

 

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir