memet

Tapu sicil müdürlüğüne giderek tapu kayıtlarını, satışa engel bir durum olup olmadığını, üzerinde haciz, ipotek, irtifak hakkı gibi bir kısıtlama olup olmadığını mutlaka öğrenin. Üzerinde intifa hakkı olan bir yeri alırsanız, intifa hakkı süresince o taşınmazı kullanamazsınız

 

İncelediğiniz SATILIK DAİRELER arasından birine karar verdiniz ve sıra satın alma işleminin hayata geçirilmesine geldi… Bu aşamada tercih ettiğiniz KONUTUsatın almadan önce tapu kayıtlarını doğru analiz etmek, daha sonra beklemediğiniz bir problemle karşılaşmamanız için kritik öneme sahip… Özellikle tapu kayıtlarını doğru incelemenin önemine dikkat çeken MKE Emlak’ın Başkanı Mehmet Keklik, “Tapu sicil müdürlüğüne giderek tapu kayıtlarını, SAHİBİNDEN kaynaklı veya başka herhangi bir sebeple satışa engel bir durum olup olmadığını, üzerinde haciz, ipotek, irtifak hakkı gibi bir kısıtlama olup olmadığını mutlaka öğrenin. Üzerinde intifa hakkı olan birdaireyi satın alırsanız, intifa hakkı süresince o taşınmazı kullanamazsınız” dedi.

 

En çok sahibinin ömrüyle sınırlı olan intifa hakkı, sahibine bir başkasına ait olan taşınmaz üzerinde kullanma ve istifade etme hakkını verir. İntifa hakkı sahibi mülkiyetin kullanımını bir başkasına kiraya verebiliyor ancak satış ya da ipotek işlemleri gerçekleştiremiyor. EMLAK sahibi, ilgili mülkün bir başkası tarafından kullanılmasına izin verdiği zaman ortaya çıkan yararlanma hakkına ise irtifak hakkı deniyor. Kiralama ile karıştırılan irtifak hakkının kiralamadan farkları; irtifak hakkının uzun süreli olup, tapuya tescil edilmesi, ön izin verilebilmesi ve irtifak hakkı doğrultusunda projeye dayalı tesis inşa edilebilmesi söz konusu iken, kiralamada gayrimenkul üzerinde sabit tesis yapımı söz konusu değil.

 

Tapuda kira şerhi var mı yok mu bakın

 

Kira şerhi, bir gayrimenkulün mülk sahibi ve kiracı taraflarca hazırlanan kira kontratının tapu kütüğünün şerhler bölümüne işlenmesi işlemidir. Keklik’in verdiği bilgiye göre, tapu kaydında kira şerhi bulunan bir taşınmazı da kira süresince siz kullanamazsınız. Tapuda şerh yoksa kiracıya hemen noterden ihtarname çekerseniz 6 ay sonra tahliye davası açabilirsiniz.

 

İpotek ve haciz varsa satış bedelinden düşün

 

Tapu sicilinde bilinmeyen kavramlarla birlikte anlaşılmayan haklar olabileceğini vurgulayan Mehmet Keklik, gerekirse bunları bir avukat veya EMLAKYAdanışmak gerektiği konusuna da dikkat çekti. Keklik, şöyle devam etti: “Taşınmaz üzerinde ipotek varsa ipotek bedelini satış bedelinden düşerek satıcıya ödeme yapınız. Bunu yapabilmeniz için bakiye ipotek borcunu bankadan çıkarttırmanız gerekir. İpotek borcunu tümden kapattırarak da taşınmazı alabilirsiniz. Tapu sicilinde düzenlenen resmi senette ipoteği kabul ederseniz, borcu üstlenmiş olmazsınız. Ancak borç ödenmezse aldığınız bu taşınmaz icra yoluyla satılabilir. Borcu kabul ederseniz, artık ipoteğin kalan borcunu siz üstlenmiş olursunuz. Hacizli bir taşınmazda haciz borcunu satış bedelinden düşünüz.”

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir