Saygıdeğer emlak müşavirleri dostlarımız ve meslektaşlarımıza önemle duyurulur;
İstanbul’da 09/07/2019 tarihinde Ticaret Bakanlığı tarafından düzenlenen toplantıya Maremder olarak davet üzerine katıldık.
Ticaret bakanlığından daire başkanlarının katıldığı toplantıya oda ve dernek başkanlarının yanı sıra ilan siteleri yetkilileri katıldı gün boyu süren toplantıda sektörümüzün ilan siteleri ile yaşadıkları sorunlar konuşulduğunda Maremder olarak sözleşmelerin iptali konusunda olağanüstü durumlarda tek taraflı sözleşmelerin iptalinin olması gerektiğini ve buna benzer sorunları dile getirdik.
Öncelikle hizmet bedellerimizin tekrar eski haline getirilmesini istedik ilan siteleri istediği artışı yapıyor,serbest piyasa koşullarında bu artışların normal olduğunu söylüyorlar ,ancak,sıra bizim hizmet bedellerine gelince bu denli indirimin hangi piyasa koşullarına bakarak yapıldığının izahının olmadığını ve olamayacağını dile getirdik.
Taşınmaz ticareti yönetmeliğinin uygulanmasında karşılaşılan sorunlar ve mevzuattaki değişlikleri hakkındaki görüşlerimizi dile getirdik.
Mustafa Hakan Özelmacikli üstadımızın kıymetli sunumu toplantıya katılan herkes tarafından alkışlanmış olup buradan emeği geçenlere ayrıca teşekkürlerimizi bir borç biliriz.
Yönetmelik yetmez.Biz KANUNUMUZU İSTİYORUZ diyerek yönetmeliğin sektörün sorunlarını dahada karmaşık hale getirdiğini tek çözümün emlak müşavirleri yasası olduğunu söyledik.
Eğer seviye 4-5 verilecekse müktesep haklar kapsamında mevcut emlakçılara sınavsız bilabedel verilmesi gerektiğini dile getirerek meslektaşlarımızın zaten Milli Eğitim Bakanlığı müfredatı kapsamında eğitim aldıklarını ve hatırı sayılır bedel ödediklerini dile getirdik.
Yönetmelik ile ilgili bütün demokratik haklarımızı kullanarak Büyük Millet Meclisi dahil bütün kurumlara itirazımızı yapacağımızı 08/08/2008 tarihinden beri aralıksız süren ‘’KANUNUMU İSTİYORUM ‘’ kampanyamız çerçevesinde mücadele vereceğimizi tekrar ettik.
Yapılan toplantının çok önemli olduğunu İstanbul’da yapılmasının çok anlamlı ve isabetli olduğunu dile gerirerek takdire şayan olduğunu teşekkür ederek tebrik ettik.
İstanbul’da yapılan bu toplantının katılım sayısı olarak yeterli olmadığını İstanbul da faaliyette bulunan Federasyonlar Odalar Dernekler dahil bu konulara hakim olan duayenlerinde katılımı ile geniş katılımlı bir çalıştay önerdik.
Ankara’da seksen bir ilimizden temsilcilerin katıldığı bir çalış-tayın yapılmasını önemsediğimizi tekrar dile getirerek kayıtlara geçmesi istedik.!
Türkiye’de ben yaptım biz yaptık oldu mantığını asla kabul edemeyiz Türkiye’nin bütün sektör temsilcilerinin katılacağı hiç kimsen ötekileştirmeden bir toplantı yapılmasını ivedilikle bekliyoruz.!
Sevgili dostlar toplantı genel olarak olumlu geçmiştir emeği geçenlere teşekkür ediyoruz.
Emlak Müşavirleri Federasyonu ’’EMFED’’ Basın Yayın ve Halkla İlişkiler Komite Başkanı
Marmara Emlak Müşavirleri ‘’MAREMDER’’
Yönetim Kurulu Başkanı
Adnan Yeşiltaş

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir