İstanbul İçin Büyük Tehlike
”Türkiye tropik iklime girdi, sel ve hortumlar artacak”
Sevgili dostlar yeni bir makalemle yeniden merhaba
Yakın tarihe öncelikle bir göz atalım
Geçtiğimiz yıllarda İstanbul un göbeğinde insanların sele kapılarak hayatlarını yitirdiklerine çaresizce çırpınışlarına tanık olduk.
8 Eylül’de Trakya’da, 9 Eylül’de İstanbul’da ve son olarak da 23 Eylül’de Artvin’de, şehir plancılarına göre kentsel gelişmeye açılmaması gereken dere yataklarına, düz ova ve tarımsal alanlara kurulan iş ve konutlarda hayatlarını sürdüren birçok insanımızı vuran ve 31 kişinin ölümüne, 8703 evin sular altında kalmasına ve 70-80 milyon Türk Lirası mali hasara yol açan; sel felaketine şahit olduk.
Sevgili dostlar Bu afetler ülkemizin makus talihinde yazılı değildir geniş bir pencereden bakıldığında ise karşımızda çıplak bir kapitalizm çıkacaktır.
Rezidans Çılgınlığı
İstanbulumuzun merkeze yakın bölgelerinde inşaat sahaları azaldıkça yeni bir akım gelişmekte. Bu akım giderek şehrin yaşamını tahrip eden boyutlara ulaşmaktadır. Hepimizin şehrin panoramasına şöyle bir baktığımızda açıkça görebileceğimiz şekilde, mevcut arsaları azami derecede değerlendirmek ve rantiyeyi arttırmak gayesiyle şehrin hava koridorları kapatılmakta, gün ışığı perdelenmekte, göğe doğru uzanan heyula görünümleri ile yeşili ve doğayı da katletmektedirler.
Rantçılar halkın canına değer vermez, ranta göre şehircilik yapar, kamu yararını düşünmez, afetler için önlem almak onlara göre gereksizdir; buna karşın şehirleşmeye kapalı olması gereken alanları ranta açar mukadderat diyerek sorumluluğu üstlenmezler. Bunlar, sorumluluğu olanların gerekli tedbirleri almayışının sonucudur.
Halkın ihtiyaçlarını, güvenliğini; çıkar çevrelerinin, rantiyenin doymak bilmez para açlığına kurban etmenin sonucudur. Tekstil Fabrikası’nda çalışan kadın işçilerdi. Bağcılar’da İkitelli-Halkalı sapağındaki işyerlerinin bahçesine geldiklerinde, yük taşımada kullanılan bir araçtan bozma, camı ve kapısı olmayan servisten inen 10 kadın işçinin 3’ü kurtarılırken, 7’si boğularak yaşamını yitirdi
BİLİMADAMLARI NE DİYOR.!
TÜRKİYE YARI TROPİK İKLİME GİRDİ
İstanbul’da son iki aydır görülen hortum için uzmanlardan uyarı geldi; “Türkiye tropik iklime girdi, sel ve hortumlar artacak”
Haziran ayında Tuzla Kasımpaşa… İstanbul’da bastıran şiddetli yağışla birlikte hortum oluştu. Kasımpaşa’da oluşan hortum, Şehir Hatları Tersanesi’nde hasara yol açarken, sahil kesimindeki çay bahçeleri zarar gördü, ağaçlar yerinden söküldü. Bazı evleri de su bastı. Şiddetli yağmurlar ve hortumun nedenini iklim değişikliği olarak açıklayan uzmanlar uyardı…
İKLİM RAPORU: SEL VE HORTUM ARTACAK
Nisan ayında hazırlanan “Hükümetler arası İklim Değişikliği Paneli’nin 5. TÜRKİYE’ nin de dahil olduğu 110 ülkenin katılımıyla geçtiğimiz Değerlendirme Raporu”, İstanbul’da yaşanan şiddetli yağış ve hortum olayına ışık tutuyor. Raporda, denizden gelecek doğal felaketlere dikkat çekiliyor. Raporda, deniz seviyesinin bugünkünden 5-10 metre daha fazla yükseleceği vurgulanarak, kasırga, sel, hortum gibi doğal felaketlerin artacağı dile getiriliyor.
KISACA NE YAPMALI..!
Sevgili dostlar kentsel tasarım olmadan kentsel dönüşüm olmaz tarihi dokuları koruyarak ada, ada yıkılıp yeniden dünya kentleri yapılmalı.
İstanbul da ki tüm dere yatakları yeniden yapılandırılmalı örneğin Beşiktaş ıhlamur dere caddesi ve Ortaköy dere boyu caddesi gibi dere yatakları şimdiki nüfus yoğunluğuna göre acil alt yapıya kavuşturulmalı aksi durumda can kayıplarına yol açabilecek felaketler yaşanabilir.
Sevgili dostlar bütün bu olumsuzlukların yaşanmaması dileklerimle hoşça kalın dostça kalın bir dahaki makalemde görüşmek üzere..
Saygılarımla
Marmara Emlak Müşavirleri
Yönetim Kurulu
Adnan Yeşiltaş

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir