ORHAN ÖZDEK

Bir türlü tamamlanamayan imar planı yeniden tartışma konusu oldu. Hem vatandaş hem de sektörü bu belirsizlik yüzünden allak bullak olunca sesler yeniden yükselmeye başladı. Piyasada imar yüzünden adeta bir kriz yaşanırken bunun en büyük zararını da emlak piyasası gördü. Tüm bu tartışmalar sürerken Emlakçılar Birliği Başkanı Orhan Özdek, Van’ın bir türlü tamamlanamayan imar planıyla ilgili çarpıcı açıklamalarda bulunarak, imar planı sıkıntısı nedeniyle Van sermayesinin dışarı aktığını kaydetti. Özdek, Van milletvekillerini ise tekrar tekrar göreve çağırdı.

 

Van’da 2011 yılında meydana gelen ve büyük hasara neden olan iki büyük depremin üzerinden yaklaşık 3 yıl geçmesine rağmen hala akıbeti belli olmayan imar planı emlakçılar ve vatandaşları büyük sıkıntılar yaşıyor. İmar planının belirsizliği nedeniyle evleri ve arsalarıyla ilgili büyük sıkıntılar yaşayan vatandaşlar eli kolu bağlı bir şekilde bu belirsizlik ve düzensizliğin son bulmasını bekliyor.

İmar planının sürekli değişmesi ve bir türlü nihayete ermemesi vatandaşları olduğu kadar Van’da emlak sektöründe faaliyet gösteren emlakçı esnafını da mağdur ediyor. Yaklaşık 3 yıldır devam eden bu sıkıntılar emlak sektörünü allak bullak ederken, bu belirsiz doğal olarak vatandaşa da yansıyor. Tam da bu tartışmaların zirveye çıktığı bir zamanda konuyu bu işin içindeki en önemli insanlardan birine sorduk. Konuyla ilgili gazetemize açıklamalarda bulunan Van Emlakçiler Birliği Başkanı Orhan Özdek, depremin ikinci yılının dolmasına az bir zaman kala hala belirlenemeyen imar planı hakkında gerek vatandaşların gerekse emlakçi esnafının iş yapamaz durumda olduğunu ve Van gibi büyükşehir olma statüsünü yakalamış bir ilin hala imar planının belli olmamasının doğru olmadığını belirtti. Milletvekillerinin ve sivil toplum kuruluşlarının Van’a sahip çıkması gerektiğini, Van’a sahip çıkıldığı takdirde çok büyük işler başarılabileceğini de dile getiren Orhan Özdek, hala belli olmayan imar planı yüzünden Van’ın kan kaybettiğini söyledi.

 

“SERMAYE DIŞARIYA AKIYOR”

Yaptığı açıklamalarda Van ekonomisinin belirlenemeyen imar planı yüzünden dışa aktığını belirten Van Emlakçiler Birliği Başkanı Orhan Özdek “Maalesef imar belirsizliğinden yaşanan sıkıntımız emlakçiler adına hala devam etmektedir. Bu belirsizlik kentimizin ekonomisini alt üst etmiş durumdadır. Van’daki bu söz konusu emlak sıkıntısı gerek Vanlı iş adamlarını, gerekse esnafları büyük sıkıntılara sevk etmiştir. Ayrıca Van’daki ticaretin döngüsünü durdurmuştur. Bu durum Van’ın ekonomisine büyük bir darbedir. Depremden sonra yapılması gereken imar uzum bir sürece alınmıştır. Bu da kentimizi, kentte yaşayan vatandaşlarımızı ve esnaflarımızı gerçekten büyük sıkıntıya sokmuştur. Nitekim Van kabuğundan çıkmış büyük şehir olma statüsüne ermiş bir ildir. Bu anlamda Van tapularını yıkarak depremde almış olduğu yaralarını çok ivedili bir şekilde sarmıştır. Atağa geçerek büyükşehir olma amacını başarı ile yerine getirmiştir. Fakat bu imar sıkıntısı Van’daki ekonomiyi büyük ölçüde zedeleyerek ticaret döngüsünü duraklama noktasına getirmiştir. Ve bu imar hala oluşmadığı için Van’ın sermayesi dışarıya akmaktadır. Van ekonomisi ve bütçesi şu anda içeride dönemediği için başka illere kaymaktadır. Bunun nedeni ise Van’daki ekonomik iktidarsızlıktır. Dolayısıyla Van’ın imar sıkıntısında ki durumu resmen bir kan kaybı yaşatmaktadır.” ifadelerini kullandı.

 

“İMAR PLANI KAN KAYBETTİRİYOR”

İmar planı konusunda yaşanan sorunun ruhsatların geç verilmesine ve İnşaat çalışmalarının aksamasına neden olduğunu belirten Özdek “Van’ın şu anda ki imar planı gerçekten ekonomiye büyük ölçüde zarar verdiği için emlak piyasası için müsait değildir. Herhangi bir emlakçı ve vatandaş bir yer almamakta ve satmamaktadır. Bunun nedeni de imardır. İmar durumu belirsizliğini korumaktadır. Belirginleştiği takdirde ekonomi sıkıntısını bir çıkara kavuşturacaktır. Ve vatandaşlar yeni imardan sonra rahatlıkla alım ve satım yapabilecektir. Depremden sonra maalesef ruhsatlar çok geç verildi. Ruhsatlar geç verildiği için insanlar yapmak istedikleri inşaat çalışmalarını yapamamışlardır. Çünkü imar belirsizliği maalesef ruhsatları da etkiledi ve ruhsatları etkilediği için dolayısıyla inşaat sektörü de etkilenmiş oldu. Van ili içerisine şu anda merkezde imarın belirginlik kazanmamasından dolayı inşaat sektörünü de beraberinde etkilemiştir. İnşaat ve emlak sektörü Van adına çok büyük iki alan olup diğer birçok alanı da bünyesinde barındırmaktadır. İnşaat ve emlak sektörü Van’da az da olsa duraksasa bile diğer esnaflar ve vatandaşlar çok büyük sıkıntılar içerisine geçer. Çünkü çok büyük iki sektör olan inşaat ve emlak sektöründe dönen para çok fazladır. Bu da yandaki çaycısından tutun nalburuna kadar birçok meslek dalını nemalandırır. Bu yüzden emlak ve inşaat sektörü duraksadığı için bu gibi diğer sektörler de tıkanıklıklar yaşar. Dolayısıyla Van’ın şu anda ki imar durumunun akıbeti belli değildir. Bu da tekrar tekrar söylediğim gibi Van ekonomisine bir kan kaybı yaşatmaktadır.” diyerek ekledi.

“İLİN PİYASASI FELÇ OLMUŞ DURUMDA”

İnsanların alacağı arsaların yeni imar planına göre dağ başında kalmasını istemediklerini ve bu yüzden emlak piyasasının tıkandığını dile getiren Özdek “Yeni imarın uygunlu konusunda konuşacak olursak söylemek istiyorum ki yeni imar uygulanacak denildi. Sonradan çıkan bir karar ile geri çekildi. Fakat yeni gelecek imar ne derece Van’a uygun o hala belli değil. Çünkü yeni imarda belli değil. Bu imar geri çekildiği için ne derece revize edilecek oda bilinmiyor. Revize edildikten sonra Van’a gelecek. Bu gidişat bile önceden söylediğim gibi halkın tepkisini topluyor ve nitekim Van’da esnaf kepenk kapatıyor. Van’da bulunan emlakçı esnafı imar sıkıntısından doğan belirsizlikten dolayı kepenk kapatmıştır. Şu anda baktığımız zaman Van’da ekonominin düzene sokulması için yeni gelen imarın canlı tutulması lazım. Ama imar şu anda deprem üzerinden yaklaşık 2 yıl gibi uzun bir süre geçmesine rağmen hazır olmadığı için Van kan kaybediyor. Konut sektöründe şu anda bir tıkanıklık söz konusu bunun nedenine gelince akış yok. Para akışı olmadığı için insanlar sirkülasyon yapamıyorlar. Alım satım yapamıyorlar. Kimse cesaret edip de bir yer alamıyor. Ve alım satım gerçekten şu anda resmen tıkanmış durumda. Çünkü insanlar yeni imarın nasıl olduğunu, nereden ne geçeceğini bilmediği için yeni imara göre dağ başında kalmış bir ev almak istemiyorlar. Bu da ilin piyasasının felç olmasına neden oluyor. Yani durup durup imar konusuna geliyoruz. Her şeyin düzelmesini sağlayacak olan imardır. Yeni bir ev aldıktan sonra kapısı penceresi için marangozun sermayesini arttıracak da vatandaştır, boya için boyacıya para kazandıracak olan da. Yine iş vatandaş ve imara geldi.” ifadelerini kullandı.

 

“MİLLETVEKİLLERİ NEREDE, VAN SAHİPSİZ KALDI”

Konut sayısının fazla olmasına rağmen kiraların yüksek olduğuna değinen Özdek kiralarının yüksek olmasının konut sayısının yanındaki insan sayısının fazlalığına bağladı. Özdek “Bugüne kadar süre gelen ticaret durmuş olup insanlar işsiz kalmıştır. İnsanların işsiz kalması üzerine milletvekillerinin nerede olduğunu ben merak ediyorum. Yetkililer bu duruma sessiz kalmıştır. Fakat bu durum sessiz kalınacak bir durum değildir. Van’ın sivil toplum örgütleri gerçekten bu konuda yetersiz. Dolayısıyla Van’ın sahipsiz olduğu bir kez daha gözler önüne serilmiştir. Van’ın imar planının en fazla depremden sonra 6 ay sonra uygulamaya geçmeliydi ama düşünün hala ortada hiçbir şey yok. Van şu anda ikinci deprem olarak imar depremini yaşıyor. Konut sayısı fazla fakat Van’da ki insan sayısı fazla. Van gerçekten son dönemde dışarıdan aşırı göç alan bir şehir haline geldi. İnsan sayısı fazla olunca konut sayısı yetersiz kalıyor. TOKİ’ler falan geldi ama insanlar daha çok merkezi noktaları seçtiği için TOKİ’ler rağbet görmüyor. Şu anda açık konuşmak gerekirse nüfus ile orantılı bir şekilde büyüyen bir konut artışı da yok. Şu anda emlakçı esnafının ve vatandaşların en büyük sıkıntısı imar planıdır. İnsanlar alacakları evin yeni imar planına göre içinden yol geçip geçmediğini bile bilmiyor. Bu korku ile vatandaşlar herhangi bir arsa veya ev satın alamaya yanaşmıyorlar. Bu da emlakçıların ekmeğine engel olmaktan başka hiçbir şey değil. Van’da bulunan emlakçı esnafımız şu anda 2 yıldır satış yapamamış durumda bekliyor. ”dedi.

 

“İMAR PLANI ŞEHRİN BEL KEMİĞİDİR”

İmar planının bir şehrin temel unsuru olduğunu söyleyen Özdek “Yeni imar bize göre köy kentin tamamıyla bir kent haline dönüşmesidir. İmar demek kentin alt ve üst yapısının tamamıyla değiştirilmesi ve çok orantılı bir şekilde düzgün olması demektir. İmar bir şehri kalkındıran en büyük unsurlardan biridir. Düzenli ve olgun bir imar planı geldiği takdirde Van’ın çevresi değişecektir, Van’ın yolları iyileşecektir, mevcut olan park ve bahçe alanlarının yanında yeni düzenlemeler olacağı için görsellik artacaktır. İmar beraberinde çok şey kazandırır ilimize. Çünkü şu anda Van’da çok ciddi bir trafik ve yaya sorunu var. Yeni imar planı bittiğinde ve hayata geçirildiği takdirde bu gibi sorunlar kökten çözülecektir. Batı illerine baktığımızda nezih ve uygun bir ortamın yaşanmasının en büyük sebeplerinden biri oralara ait imar planıdır. İmar geldiğinde birçok yenilik ve düzenleme de beraberinde geleceği için anlıyoruz ki bir kenti kent yapan yegâne unsur imar planıdır. İmar planı geldiğinde Van varoş bölgelerden kurtulacaktır. Yeni oluşumlar yeni, kat adetleri, yeni park ve bahçe alanları, yeni yollar ve düzenli alt yapılar ve üst yapılar oluşacaktır. Bu nedenle Van’ın gerçekten imara ihtiyacı vardır. Şu anda il içerisinde temelli bir göç yaşamak isteyen aileler var. Bunlar neden durup durduk yerde ili terk etmek istiyorlar? Bir imar planının düzenlenmemiş olması o ilin halkını bölgeden uzaklaştıracaksa gerçekten o ilde sorunlar bitmez. Bizler normal hayatımızda da eğer bir işin ucundan tutmak istiyorsak öncelikle yerleşim planlarımızı tamamlamalıyız.” dedi.

 

“BENİ İLGİLENDİRMEZ ANLAYIŞINDAN VAZGEÇİLMELİ”

Özdek sözlerini imar ile ilgili olarak şu ifadelerle sürdürdü, “Şunu bir kez daha söylemek istiyorum ki Vanlı milletvekilleri Van’a sahip çıkmalı, imar konusunda Van’ı bu kadar teslimiyete sürüklememelerini istiyorum. Bizler Van gibi bu güzel coğrafyada çok büyük şeyler yapabiliriz diye düşünüyorum. Van’a sahip çıkıldığı takdirde bir takım şeylerin değişebileceğini düşünüyorum. Yıllardan süre gelen seni ilgilendirmez, beni ilgilendirmez anlayışından vazgeçerek kent anlayışını biraz daha vatandaşlara empoze edebilirsek Van tüm sorunlarından arınarak bir metropol şehri haline gelecektir.”

 

“CİTY VAN YOLDA, MERAKA GEREK YOK”

Son olarak Van halkının meraklı bekleyişi içerisinde yükselen City Van konusuna da değinen Özdek “City Van gerçekten ilimiz için büyük önem arz eden bir AVM’dir. Bir pasaj değildir. Çünkü bununla ilgili bazı yanlış anlamalar var. Onları düzeltmenin de faydası olacaktır. Şu anda 100 milyonluk bir projeyi Van’a kazandırmanın gururunu tüm City Van işletmecileri olarak yaşıyoruz. Bu ihaleyi başta ben almıştım sonradan arkadaşlara emanet ettim. Dolayısıyla Cumhuriyet Caddesi gibi stratejik bir bölgede bu gibi modern ve teknolojik bir AVM’nin olması Van istihdamını zenginleştirecektir. Tekrardan bu gibi bir AVM’nin bölge istihdamını arttıracağını, ilin çevresini değiştireceğini ve gerçekten Cumhuriyet Caddesi’nin önemini arttıracağını söyleyebiliriz. Dediğim gibi Van’da City Van’ın oluşturulması pasaj zihniyetinden ziyade, AVM anlayışını getireceği için Van için büyük bir fırsat oluşacağını söyleyebiliriz. City Van’ın 2014 yılının son aylarında bitmesi hedefleniyor. Bu AVM’nin Van’a katkılarını görmeden ve yaşamadan bilemeyiz. City Van gerek sosyal aktiviteleri gerek mağazaları, gerek fast food salonuyla, gerekse sinema salonuyla zenginlik açısından önem arz eden bir AVM’dir.” Dedi.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir