Van Emlakçılar ile Dayanışma Derneği Başkanı Orhan Özdek, mevsimsel sıkıntılar ve imar durumundan dolayı sektörlerinde işlerin durma noktasına geldiğini belirterek, Van’da Emlak sektörünün en sancılı dönemini yaşadığını söyledi.

22 Aralık 2012 Cumartesi 12:18
Van'da Emlak Sektörü En Sancılı Dönemini Yaşıyor

Konuyla ilgili olarak sorularımızı yanıtlayan Orhan Özdek, mevsimsel etkilerin yanı sıra kentin hala sağlıklı bir imara kavuşamadığını aktararak, bu iki etkenden dolayı emlak piyasasında ciddi bir durgunluğun olduğunu belirtti.

İşlerimiz Mevsimliktir 
Sektörlerindeki durgunluğa bağlı olarak kentin ekonomisinde de durgunluk yaşandığını ifade eden Özdek, “Bunu bir kayıp olarak değerlendiriyorum. Fakat emlak piyasasının özellikle imar planının netlik kazanmasıyla canlanacağını ve yeni bir çehre kazanacağını bildiğimizden bir an önce Van’ın sağlıklı bir imara kavuşturulmasını beklemekteyiz. Emlak sektörü inşaat ve yapılarla eşdeğer olduğu için genelde İlkbahar mevsimi beklenmekte dolayısıyla Doğu Anadolu Bölgesi’nde bulunan birçok il gibi ilimizde de kışın emlak piyasasında işler durma noktasına gelmektedir. Kısacası işlerimiz ilkbaharda başlamakta sonbaharda son bulmaktadır” ifadelerini kullandı.

 

“Van Gerek Altyapı, Gerekse Üstyapı İtibarıyla Bir Kent Görünümünde Değildir” 
Van’ın büyükşehir statüsü kazanmasını sektörleri açısından değerlendiren Başkan Özdek, “Van’ın büyükşehir olması kent havasını yakalaması demektir, ilimiz ne yazık ki şu ana kadar birçok sosyaliteden yoksundu. Van’ın altyapısı ya da üstyapısı bir kent görünümünde değildir. Dolayısıyla bizler bu kenti metropolleştirmek ve değiştirmek istiyoruz. Bunu da ancak Büyükşehir Belediyesi olmakla yapabiliriz. Bu saatten sonra Van’ın kalkınması için gerek altyapı gerekse üstyapı anlamında her şeyin modern olması gerekir. Bununla beraber Van inşallah kalkındırılacak ve bizim sektörümüze de olumlu yansımaları olacaktır” diye konuştu.

 

“Devam Eden Çalışmalar Van’ın Çehresini Değiştirmektedir” 
Van’da devam eden çalışmalardan söz eden Özdek, “Van’da devam eden Çevre Yolu ile Edremit Sahil yolu çalışmaları trafiği rahatlatacaktır. Özellikle turistik olan Edremit sahil yolumuzda trafik yoğunluğundan dolayı insanlar rahatsız oluyordu. Dolayısıyla bu yollar Van’ın çehresini değiştirmektedir” tespitinde bulundu.

 

“Van’ın Hala Ciddi Bir Dönüşüme İhtiyacı Var” 
Kentsel Dönüşüm konusunu da değerlendiren Başkan Özdek, “Van’ın hala ciddi bir dönüşüme ihtiyacı var. Fakat Şu anda ruhsatsız yapılarımız çok fazla, varoş mahallerimiz çok fazla, bunlar kentsel dönüşüme aykırı unsurlar teşkil etmektedir. Oysa Van Şu an büyük şehir oluyor, yeni bir sıçramayla karşı karşıya ve kabuğunu değiştirirken kentsel dönüşüm taze kan demektir. Bizler tamamen bunu yanında ve arkasındayız” şeklinde konuştu.

 

“Belediye Hala Ruhsat Vermemektedir” 
Van’da geçen sene yaşanan deprem ve sonrasında yapılanlardan da söz eden Orhan Özdek, “Van hala kendini toparlamamıştır. İnşaat ve emlak sektörü şu anda durmuştur. Bunun nedenlerinden biri de belediyenin şu ana kadar ruhsat vermemesidir. Depremin üzerinden 1 yıldan fazla geçmesine rağmen. İnşaatlar yapılmamış, emlak sektörü gibi birçok sektör ileriki bir tarihe ertelenmiş ve bekletilmektedir. Yetkililerden biran önce tüm bu sıkıntıların giderilmesini ve Van’ın kalkınması önündeki engeller kaldırılmalıdır” şeklinde konuştu.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir