Marmara Emlak Müşavirleri Derneği (Maremder) Başkanı Adnan Yeşiltaş’ın kentseldonusumhaberleri.com’a yaptığı açıklamaların 2.sini yayınlıyoruz.ADNAN yeşiltaş (14)

Kanunumu istiyorum.com‘u kurduk. Site hala açıktır. insanlar yurdun dört bir tarafından desteklerini bildirdiler. Kanunu İstiyorum.com girip destekbildirmeyenler sadace oda yöneticileri, oda başkanları ve odanın etkisinde kalmış olanlardır. Üzülerek söylüyorum; kanun meclise verildikten sonra engellemeye çalışmalarını da bunudaha iyi görüyoruz. Bu arada İstanbul Emlakçılar Oda Başkanı olmak üzere Sayın Sabri Ateş‘i aradım. ‘Biz bu kanunu meclise verdirdik ama siz odasınız sizi geçmek istemiyoruz. Size de yakışır. Gelin önderliğini yapın, biz arkanızda duralım.’ Dedim.  Sayın milletvekili ile 15 dakika konuşturdum. Arkasından
İstanbul Ticaret Odası‘ndaki 24 nolu Emlak Hizmetleri Komite Başkanı Turyap’ın sahibi Sayın Arif Sarıbay‘ı aynı milletvekili ile görüştürdüm. Ankada Oda Başkanlarını  aradığımda bazı çıkar gurupları o kanunu çıkar grupları verdi, diye tepki gösterdiler. Ben de polemiğe girmeden telefonu kapadım. Kapılar bir beton şiddeti ile yüzümüze kapandı.
Buyrun öncülüğünü siz yapın dedik. Meğerse biz bu kanununun çıkması ile birlikte galiba durumları değişecekti. Belki de fincancı katırlarını ürküttük.  Sonra bu kanunu istiyorum kampanyası çerçevesinde biz dünyaca ünlü Suat Yalaz üstada görsel bir grafik çizdirdik.

      Odaların akıllarına gelmeyen sosyal sorumluluk projeleri geliştirdik
Bütün meslek temsilcilerinin üzerinde uzlaştığı bir zeminde buluşalım. Bu kanun hepimiz için lazım. Herkese kanun lazım ama suyun  başındakilerin lazım olmadağını hesap edemedim.  Çok iyi niyetle yola çıktık. Kanununun çıkmaması için efor sarfetmesi için gereken insanalar kanununun çıkmaması için
var güçleri ile çalıştılar. Bir kan bağışı kampanyamız vardı ki bunlar hiç bir emlak odasının aklına gelmeyen konulardı. Bunun dışında bir ‘Can Yoldaşlığı‘ projemiz vardı.
Farklı sökterlerden oda başkanları biz ne gerekiyorsa size destek veririz,dediler. Katkı sunmaya hazırız, dediler. Yurdun dört bir yanında okuyan çocukların  İstanbul gibi büyük şehirlerde kira bulmakta zorluk çekmleleri, aileri yetim kalmış yoksul çocuklara  aracılık yaparak bedava ev temin etmek, sporsor bulmak için
belediye ile görüşmemiz oldu, aileler tespit ettik. Kısmen onda başarılı olabildik. Biz durup dururken Maremder‘in yıldızını mı parlatıcağız? diyenler oldu.

Biz istedik ki İstanbul aynı zaman da bir turizm kenti de olabilsin. 
Bu arada Beşiktaş kaymakamı bizi ziyaret ederek, sosyal sorumluluk projelerimizdeki çabamızı takdir eden Beşiktaş kaymakamımıza sizin aracılığınızla  teşekkür ediyorum. Sultanahmet iş adamları dernek başkanı Kaan Koç, Sultanahmet meydanında bir kahvaltı verdi.  Emlak müşavirlerine bir tarihi bir tur yaptırdı.
Emlak müşavirlerinin de tarihle bir ilişkileri olması lazım. Sultanahmet te yabancıya yer kiralayacak olan  bir emlakçının  tarihi bir bilgisinin olmasıgerekmez mi? Bu tür sivil toplum kuruluşları ilede biz sıcak bir ilişkiler kurduk. İSMMO başkanı sayın Yahya Arıkan bu konuda bize manevi destekçi oldu.Dünya’da Emlak Müşavirliğini bize tercüme yaptırdı.

Bizim bir sitemiz vardı. Akıl almaz bir engelleme ile karşılaştık. Marenderi göçertmek için en son bilgi işlemcimiz ben ömrümde bir siteye böyle bir saldırıgörmedim. Sitemizi birkaç defa çökerttiler.
Kanun meclise taşıdıktan sonra çok içten konuşan emlak temsilcileri, feysbukta bizim bilgilerimizi paylaşan başkanlar bizim hiç bir hareketimizi beğenmemeye başladılar. Bir mesafe koydular. Ama ben onların koyduğu mesafeden memnunum. Demek ki doğru bir iş yapıyoruz. Beklentim olmadığı için bir
hüznüm de yok. Bizi Kars’tan Van’dan arıyorlar. ‘Sayın başkanım sizin bu manevi çabanız sanmayın ki Van’dan görülmüyor. Burdan sizi gıpta ve sevgi ile izliyoruz. Yolunuza devam edin, yalnız değilsiniz. Bizim istediğimiz de bu. ‘Kanunumu İstiyorum’ kampanyası 81 ilde kendi içinde bir anda örgütlendi. Şu anda her yerde var.
 Sadece odalardan daha etkiliyiz.
Kaostan kendini kurtaramamış, işinden olmuş, dükkanını kapatmış insanlar bize destek veriyorlar.
İstanbul Ticaret Odası‘nda, Marmara Emlak Müşavirleri Derneği olarak hedefimizin İstanbul Mali Müşavirler Odası gibi bir yaptırmı olan oda, saygınlık bilgi ve birikimiyle mesleki bir mücadelede örnek ve idol olarak da Yahya Arıkan’ı söylerim.  Bize yaptırımı olan bir oda lazım. Ağırlığı olan oda lazım. Odaları bu hale kim getirdi ben getirmedim. Odaları bu hale yönetenler getirdi.
Kişiler makamlara birşeyler katar. Makamlar kişilere birşeyler katmaz. Siz insanların önce gönlünü yapacaksızın. Yuvasını yaparsızın gönlünü yapmadığınızzaman mutlu edemezsiniz.
Sektörün önünü açacak olanlar temsilcilerdir. Oda temsilcileri emlakçıların gerisinde kaldılar.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir