Mart ayıyla birlikte Emlak Vergisi, faturalara yansıyan Çevre Temizlik Vergisi, Kira Gelir Vergisi ve Değer Artış Vergisi ödemeleri başladı

Emlak Vergisi iki taksit şeklinde her sene ödeniyor. İlk taksit ödemeleri mart ayında gerçekleştirilecek. 1986 yılından beri belediyeler tarafından alınan bu vergi, taşınmaz sahipleri tarafından ödeniyor. Kiracı bu durumdan mükellif değil. Ödenmemesi durumunda ise taşınmaz sahibi gecikme cezası ödemek durumunda kalıyor.

EMLAK VERGİSİ ÖDEMELERİ NEREYE YAPILIYOR?

Emlak Vergisi taksitleri taşınmazın bağlı bulunduğu belediyeye yapılacağı gibi ilgili belediyelerin vergi tahsilatı yapan şubelerine, ilgili belediyenin hesabına PTT aracılığıyla ya da ilgili belediyenin hesabının bulunduğu banka şubelerine ödemeler yapılıyor.

EMLAK VERGİSİ ZAMLI ÖDEMELERİ HESAPLAMA:

Emlak Vergisi artışı 10 Kasım 2015 tarihinde Resmi Gazete’de ilan edilmişti. Buna göre yüzde 5,58 olarak belirlenirken ilk ödeme yüzde 2,79 olarak belirlenmişti.

Konutların vergi oranları şu şekilde;

– Büyükşehir sınırlarında binde 2;
– Büyükşehir olmayan yerlerde ise binde 1 olarak hesaplanıyor.

İşyeri, dükkan emlak vergisi oranları şu şekilde;

– Büyükşehirde binde 4,
– Büyükşehir olmayan belediyede ise binde 2 olarak uygulanıyor.

Arsa ve arazilerde ise vergi oranları şu şekilde;

– Büyükşehirdeki bir arazinin vergi oranı binde 2,
– Büyükşehirde olmayan bir arazinin vergi oranı binde 1;
– Büyükşehirdeki bir arsanın vergi oranı binde 6,
– Büyükşehirde olmayan bir arsanın vergi oranı binde 3 oranı ile vergi hesabı yapılıyor.
 
Emlak vergisi için ödenecek bedel taşınmazın kayıtlı değeri üzerinden emlak vergisi oranlarının hesaplanması ile bulunuyor. Büyükşehir belediyelerinde emlak vergisi yüzde 100 zamlı olarak uygulanıyor.

Örneğin; 2015 yılı ve öncesinde emlak vergisi mükellefi olan vatandaş,  2015 yılında 400 TL ödediği konutu için, 2016 yılında 411,16 TL emlak vergisi ödeyecek. Diğer taraftan, 2015 yılında ilk defa gayrimenkul sahibi olanların mükellefiyeti 2016 yılında başlıyor. Bu yıl emlak sahibi olanlar 2016 yılında emlak vergisi verecekleri için onlarda bu artıştan etkilenecek ve yüzde 2,79 fark onların ödeyeceği emlak vergisine dahil edilecek.

1319 sayılı Kanun gereğince ödenen Emlak Vergisi muafiyeti için gereken şartlar;

– 200 metrekareyi geçmeyen tek meskene sahip;
– Gelir sahibi olmamak
– Kışlık evin yanında yazlık eve sahip olmamak
– Bir başka meskende hisse sahibi olmamak
– Ev hanımı, engelli, gazi, işsiz, dul-yetimler ve emekliler vergiden muaf olabiliyor.

YENİ İNŞA EDİLEN BİNADA EMLAK VERGİSİ NE KADAR?

Konut aldığını bina yeniyse eğer 5 yıl süre ile “geçici muafiyet” uygulaması yapılıyor. Emlak Vergisi Kanunu’nun 5. maddesine göre, iktisap tarihini izleyen 5 yıl boyunca, konutun emlak vergisi değerinin 1/4’ü, beş yıl süre ile emlak vergisinden muaf tutuluyor.

KAR İRTİFAKLI EVİN EMLAK VERGİSİ NASIL ÖDENİR?

GİB 07.08.2012 tarih ve 1.22.6618-2457 sayılı özelge gereğince kat irtifakı olan gayrimenkuller için arsa değil, bina vergisi (yani ev, büro ve dükkân vergisi) ödeniyor.

* Kat irtifakı inşaat yapılacak veya yapılmakta olan arsa üzerinde satın almayı planladığınız dairenin hissesine düşen arsa tapusudur. Yani; inşaatı başlamamış ya da inşaat halindeki konut için müteahhit ile daireyi satın alan arasında yapılan anlaşmadır.

İŞYERİ OLARAK KAYITLI OLAN BİR EVİN EMLAK VERGİSİ NASIL ÖDENİR?

Eğer tapuda satın aldığınız konut işyeri olarak görünüyorsa işyeri emlak vergisi ödemek zorundasınız. Ancak bunu düzeltmeniz gerekiyor.

EMLAK VERGİSİ ÖDEME TARİHLERİ:

1 Mart tarihinde başlayacak Emlak Vergisi ödemeleri 31 Mart tarihine kadar devam edecek.

* Eğer emlak vergisi muafiyetiniz hakkında bilginiz yoksa ve emlak vergisi ödemesi yaptıysanız emlak vergisi ödeme tutarınız belediye tarafından iade ediliyor. İade için belediye yaptığınız müracaatların sonunda düzeltilme yapılmaması ya da 60 gün içinde dilekçeye yanıt verilmemesi sonucunda Belediye Başkanlığı’na hitaben şikayet yolu ile düzeltme dilekçesi veriliyor. Belediye Başkanlığı’ndan 60 gün içinde yanıt gelmez ya da olumsuz yanıt gelirse takip eden 30 gün içinde vergi mahkemelerine dava açabilirsiniz.

yeşiltaş-adnan1-293x330

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir